Flood risk analysis and management for dams operation in Iraq
- Tez No: 798253
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, su rezervuarları olarak bilinen arazi oluşumu için genellikle giren ve çıkan miktarlar olarak meydana gelen rezervuardaki depolama birikiminin adım adım analizini yapmayı amaçlamıştır. Ortaya çıkan su miktarları, gelir ve eksik suyun cebirsel toplamına bağlı olarak negatif veya pozitif miktarlarda olabilir. Sağlanan su, su kaynaklarının giriş hızlarına ve yağış oranına göre, eksik su miktarları ise çıkış hızlarına ve buharlaşma hızına bağlıdır. Ulaşılan suyun depolama hacmi ve su yüzeyinin yüksekliği, çalışmanın açıkladığı ve analiz ettiği şekliyle arazi oluşumuna ve karşı mayınlara bağlıdır. Çalışma, her ay için su miktarını bulmak için depolamadaki değişimin ve birikim depolamadaki değişimin hesaplandığı değişim süresi olarak kabul edilen süreyi günlere ayırdı. Çalışma, baraj yönetiminin yanı sıra su depolama sorununun kontrolünü iyileştirmek için kullanılabilecek su dengesi için belirtilen parametreleri ve türetilmiş denklemi alır. Ulaşılabilir denklemi uygulamak için, Irak'taki Musul rezervuarı, rezervuar alanının nezaketinin GIS verileri tarafından sağlandığı ve ardından Surfer programı tarafından işlendiği, böylece depolama hacmi ile rakım artışı arasındaki ilişki alınan vaka çalışmasıydı. depolama, her bir delta kot yüksekliği için belirlenmiştir. Çalışma, su dengesi analizi oluşturmak için içeri akış hızları ve çıkış akışlarının yanı sıra yağış miktarı ve bölgenin buharlaşma hızı verilerini kullandı. Su yönetim sistemini geliştirmek için depolama hacminin ve yüksekliğin yıl boyunca değişme kabiliyetini belirlemek için öngörülen aylık birikmiş depolama, her ay için tablo ve rakamlarla gösterildi. İstenen her zaman periyodu için elde edilebilecek depolama birikimi için daha uygun bir denklem bulmak için eğri uydurma tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study aimed to made step by step analysis to the accumulation of the storage in reservoir that happened usually as the quantities in and out resultant for the terrain formation known as water reservoirs. The water quantities resultant can be in negative or positive quantities depending on the algebraic summing of the income and missing water. The provided water is by the water resources inflow rates and the rainfall rate while the missing quantities of water based on the outflow rates and the evaporation rate. The storage volume of water achieved and the elevation of the surface of water is based on the terrain formation and the countermines as the study explained and analyzed. The study divided the period of time into days that considered as the variation time in which the change in storage and the change in accumulation storage were calculated to find out the quantity of water for each month. The study takes parameters mentioned and derived equation for water balanced that can be used to improve the controlling of the water storage issue as well as the dam's management. For applying the achievable equation, Mosul reservoir in Iraq was the case study taken in which the courtliness of the reservoir area was provided by GIS data then processed by the Surfer program so that the relationship between the volume of storage and the increment of the elevation of storage were identified for each delta height of elevation. The study used the data of the inflow rates and the outflow as well as the rainfall and the evaporation rate of the area to build water balance analysis. The predicated monthly accumulated storage was showed in tables and figures for each month to figure out the capability of variation of the storage volume and the elevation along the year to enhance the water management system. Curve fitting technique were used to find more applicable equation for the accumulation of storage that can be obtained for each desired period of time