Simulation and modeling of water quantity of haditha dam upstream and downstream
- Tez No: 798277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED MOHSEN SEYEDI VIAND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Barajların arkasında ve sonrasında su miktarlarının değişiminin durumu, yönetim ekibinin barajı kontrol ederken göz önünde bulundurması gereken etkili bir konudur. Toplama alanına doğru sürekli akış, depolama alanında yüksek birikime yol açar. Çalışma, bu bölgelerin taşkın riski olmadan suyu tutma kabiliyetini belirlemek için mevcut yüzey alanının yanı sıra havza alanı hacminin incelenmesi yoluyla Haditha Barajı'nın analizini ele almaktadır. Çalışma, su deposundaki aylık artışı belirleyerek su dengeli denklemini kullandı. Bu artış, barajın daha iyi çalışması için uyarlanabilecek istenen çıkışı elde etmek için kullanıldı. İşletme yılının başında yüksek miktarda çıkış belirlendi. Bu miktarlar su seviyesinin hızla daha yüksek kotlara doğru yükselmesine ve su baskınlarının meydana gelmesine neden olabilir. Aylık olarak baraj kret seviyesine (154 m) çıkma süreleri belirlenmiştir. Ocak ayı 10,7 saat ile en kritik kısa süreyi yaşadı. Yüzey alanının ve mevcut hacimlerin kotlara göre değişimi grafik ve tablolarla değerlendirilmiştir. Çalışma daha sonra bu sonuçlara dayanarak, normal su kotundan (147 m) taşma probleminden önceki üst kota (154 m) kadar olan rakımla ilgili olarak her ay için uygulanabilecek debiyi hesaplamak için yapılmıştır. çalışma bu verileri her ay için grafiklerle açıkladı. Ocak ayı, barajı risksiz koşullarda tutmak için mansap bölgesine doğru harcanacak daha kritik ve büyük miktarda akış gösterdi. Çalışma, analiz ve hesaplama adımları boyunca sonuçları daha iyi tanımlamak için grafikler ve tablolar içermektedir. Taşkın simülasyonu HEC RAS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. İlk taşma durumundan itibaren zamana bağlı sel dalgası mesafesi simülasyondan elde edildi ve rakamlarla açıklandı. Dalga yaklaşık 15.4 km hareket ettikten 40 saat sonra sel meydana gelecek
Özet (Çeviri)
The situation of the variation of water quantities behind and after the dams is effective matter for the management team to consider when controlling the dam. The continuous inflow toward the catchment area leads to high accumulation in the storage area. The study deal with the analysis of Haditha Dam in the way of examining the available surface area as well as the volume for the catchment area for identifying the cabality of these zones to keep the water without the risk of flooding. The study used the water balanced equation by determining the monthly increment in the water storage. These increment was used to get the desired outflow that can be adopted for better operation of the dam. High amounts of outflow determined in the beginning of the operation year. These amount can lead to rapid raising of the water level toward more high elevation and can leading to the overtopping to be happened. The times per month for reaching up level of dam crest (154 m) were determined. The January month had the most critical short time by 10.7 hours. The variation of the surface area and the available volumes with respect to the elevations were evaluated in graph and tables. The study then based on these results to calculate the outflow that can be adopted per each month with respect to the elevation from the normal water elevation (147 m) to the upper elevation before the problem of overtopping (154 m). the study explained these data in graphs for each month. The January month showed more critical and huge amount of flow to be spent out toward the downstream area for keeping the dam without risk conditions. The study included graphs and tables for better defining the results along the analysis and calculation steps. The simulation of the flood was made using HEC RAS software. The flood wave distance with time from initial overtopping state were obtained from the simulation and explained in figures. The wave move to about 15.4 km after 40 hours of flood to be occur