Aile hekimliği polikliniklerine başvuran kişilerde fiziksel aktivite ile kardiyovasküler hastalık riskinin değerlendirilmesi
Evalution of cardiovascular disease risk with physical activity in individuals applying to family medicine clinics
- Tez No: 798254
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 40-65 yaş arası kişilerde fiziksel aktivite düzeyi ile kardiyovasküler hastalık riski araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 1 Şubat 2023 ile 28 Şubat 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 40-65 yaş arası iletişim engeli olmayan, diabetes mellitus ve kardiyovasküler hastalık tanısı olmayan erişkin kişiler arasında gönüllülük esasına dayanarak yapıldı. Çalışmaya katılan 249 kişiye anket formu yüz yüze uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted on the level of physical activity and cardiovascular disease risk among individuals aged 40-65 who applied to the family medicine clinics at Ankara Training and Research Hospital. Materials and Methods: Our study was conducted on a voluntary basis among adult individuals aged 40-65 who applied to the Family Medicine Polyclinics at Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital, between February 1, 2023 and February 28, 2023, who had no communication barriers, diabetes mellitus or cardiovascular disease diagnosis. A total of 249 participants were administered the questionnaire in face-to-face interviews. Data collected during the study were analyzed using IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) software. A p-value of