Crohn hastalığı'na sahip bireylerde beslenme alışkanlıklarının yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effects of nutritional habits on quality of life in patients with Crohn's disease
  1. Tez No: 798260
  2. Yazar: ESRA GÜNGÖR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY, UZMAN BURÇAK EVREN TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Crohn Hastalığı'na Sahip Bireylerde Beslenme Alışkanlıklarının Yaşam Kalitesine Etkisinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı Crohn Hastalığı'na sahip bireylerin beslenme alışkanlıklarının ve bu alışkanlıkların hastaların yaşam kalitesine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma; Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne 01.12.2022-01.02.2023 tarihleri arasında başvuran Crohn Hastalığı tanısı almış 18 yaş üstü 65 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılandırılmış anket formu ile sosyodemografik veriler, özgeçmiş, soygeçmiş, Crohn Hastalığı tanısına yönelik sorular, tutum ve alışkanlıklara yönelik sorular hastalara yöneltilmiştir. Sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 2019 Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması Anketi'nde (TBSA) yer alan“Beslenme Alışkanlıkları”ve“Besin Tüketim Sıklığı”anketleri ile“İnflamatuar Bağırsak Hastalığında Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi”uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the effects of nutritional habits on quality of life in patients with Crohn's disease Aim: The aim of this study is to investigate the nutritional behaviors of patients with Crohn's Disease and to examine the effects of habits on their quality of life. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted by face-to-face interview method with 65 people over the age of 18 that were diagnosed with Crohn's Disease, who applied to Adana City Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic between 01.12.2022 and 01.02.2023.The patients were asked about Sociodemographic data, background, family history, the diagnosis of Crohn's Disease and nutritional habits. Then, the“Eating Habits”and“Food Consumption Frequency”questionnaires included in the 2019 Turkey Nutrition and Health Survey conducted by the Ministry of Health and the“Inflammatory Bowel Disease Quality of Life Questionnaire”were applied. The data were analyzed by using the SPSS 21.0 program.