Risk assessment for the structural performance of reinforced concrete members
- Tez No: 798271
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Beton elemanın risk değerlendirmesi, bu adımlar çıktı tasarımının artan yükleme altında nasıl güvenli olabileceğini belirlemek için kullanılabileceğinden, tasarımcı gruplarına gözle görülür faydaları yansıtabilir. Çalışma, ana parametrelerin (genişlik, etkili derinlik ve çelik donatı alanı) benimsenen büyüklüklerinin nasıl katkıda bulunduğunu inceleyerek, betonarme kirişlerin tasarımının daha erken bir aşamada geri kazanılabileceği etkili bir analiz oluşturmayı amaçlamıştır. üyenin güvenliği. Çalışma, analizi iki aşamada yaptı: Birincisi, gerilme ve gerinim arasındaki doğrusal ilişkinin olduğu çatlaksız bölümdü. Elemanın mevcut gerilme kapasitesinin dış yükleme tarafından oluşturulan gerilmeye bölünmesini temsil eden çatlak indeksinin tanımlanması, çeşitli yükler için hesaplanmıştır. Çalışma, çatlak indeksinin büyüklük olarak 1'i patlattığı risk aşamasından, çatlak indeksinin büyüklük olarak 1'in üzerine çıktığı güvenli aşamaya kadar durumun değişimini belirlemek için, her bir parametrenin çatlak indeksi ile değişimi için çok sayıda doğrusallaştırma çizelgesi oluşturmuştur. Çalışma daha sonra elde edilen denklemleri toplayarak üç ana parametreye ve uygulanan üniform yüklemeye dayanan nihai risk değerlendirme denklemini bulur. Gerilme ve gerinim arasındaki ilişki doğrusal olmayan hale geldikçe, nihai dayanım kapasitesinin çalışma tarafından oluşturulmuş analizi. Analizin ikinci aşaması, çatlak indeksi ile aynı olan risk indeksi belirlenerek benzer analiz prosedürlerinin yapıldığı ancak çatlak momentleri yerine nihai momentlerin kullanıldığı nihai dayanım analizini içermektedir. Güvenli durumlar için denklemin sonucunun birden fazla olması gereken ana bölümlerin basit bir şekilde toplanmasıyla risk değerlendirmesi denklemini gösterdi. Artan yükleme altındaki risk ve güvenlik durumlarının daha fazla açıklanması için, çeşitli yüklemeler altındaki durumları çizmek ve analiz etmek için ANSYS programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The risk assessment of the concrete member can reflect noticeable benefits to the designer groups as these steps can be used to identify how the output design can be safe under the increasing of loading. The study aimed to build effective analysis in which the design of the reinforced concrete beams can be reclaimed in earlier stage by examining how the adopted magnitudes of the main parameters (the width, the effective depth, and the steel area of reinforcement) are contribute to the safety of the member. the study made the analysis in two stages: the first was the uncracked section in which linear relationship between the stress and the strain. The identifying of the crack index in which represented the division of the available stress capacity of the member to the stress that formed by the external loading was computed for various loading. The study built many numbers linearization charts for the variation of each parameter with crack index to identify the changing of the case from the risk stage when the crack index blows one in magnitude to the safe stage when the crack index above one in magnitude. The study then collects the achieved equations to find out the final risk assessment equation that based on the three main parameters ad the uniform loading applied. The study-built analysis of the ultimate strength capacity as the relationship between the stress and strain become non-linear. The stage two of the analysis was included the ultimate strength analysis in which similar analysis procedures was made by identifying the risk index which is same to crack index but the ultimate moments were used instead of cracked moments. The showed the equation of risk assessment in simple summing of main parts in which the result of the equation for safe cases must be more than one. For more explaining of the risk and the safety cases under the increasing of loading, ANSYS program was used to draw and analyze the cases under various loadings.