Reinforced concrete multistory shear wall energy absorption under the influence of earthquake by using robot model
ROBOT MODELİ KULLANARAK DEPREM ETKİSİ ALTINDA BETONARME ÇOK KATLI PERDE DUVAR ENERJİ EMİLİMİ
  1. Tez No: 798273
  2. Yazar: UDAY MOHAMED AL-ABBOODI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok katlı betonarme binalar için sismik analiz ve perde duvarlar için enerji emilimini araştırmaktır. Binanın bulunduğu yer Irak'ta Babel olarak kabul ediliyor ve analiz ve tasarım için kullanılan yazılım Autodesk Robot Structural Analysis 2020 (RSA). Bu projede kullanılan bina kodları ACI 318M-11, IBC 2012 ve ASCE 7-10'dur. Sismik analiz için düşey ve yanal yükleri taşıyacak yapı parçalarının seçilmesi önemlidir. Kolonlar, kirişler, nervürlü bir döşeme ve perde duvarlar birincil yapı bileşenleriydi. Binanın planı, 3 boyutlu bir modelin yapılabilmesi için RSA'ya aktarıldı. RSA'nın analizi, güvenilir sonuçlar elde etmek için malzemenin kesin olarak tanımlanmasını gerektiren Sonlu Elemanlar Yöntemini kullanır. Düşey yükler döşemelerden kirişlere ve son olarak kolonlara ve perde duvarlara RSA aracılığıyla aktarılmıştır. Deprem yüklerinin her iki yönden etkisini incelemek için, perde duvarların dağılımı asimetrik iken, simetrik bir bina planı varsayılmıştır. Çoklu grafikler, X ve Y yer değiştirmeleri arasındaki karşılaştırmanın sonuçlarını görüntüler. X yönü kayması, Y yönü kaymasından daha büyüktür. Tam bir dikey ve yatay yük analizi tamamlandıktan sonra, tüm yapısal parçalar için, yükler ve bunların permütasyonları göz önünde bulundurularak tasarım aşaması başlamıştır. Perde duvarlarının alanı arttırılarak sismik gerilmelere karşı daha büyük rijitlik elde edilebilir. Y yönündeki toplam perde duvar alanları X yönündekinden daha büyük olduğundan, Y yönündeki rijitlik X yönündekinden daha büyüktür ve dolayısıyla Y yönündeki yer değiştirme X yönündekinden daha azdır. . Çok katlı binaların etüdü ve tasarımı için etkili bir seçimin, bu projenin tüm yapısal bileşenlerini hem düşey hem de yanal yükler için değerlendirebilen Autodesk Robot yapısal analiz yazılımının, özellikle RSA'nın kullanılması olduğu sonucuna varılmıştır. IBC kodu, binanın konumu olarak Irak'taki Babel kullanılarak sismik yük ile ilgili olarak ilgili yerleşim planında kullanılmıştır. RSA, kayma limitlerine, X ve Y yönlerinde yer değiştirmeye ve perde duvarlar tarafından sismik gerilmelerin soğurulmasına baktığı için bu proje vaka çalışması için iyi çalıştı. Perde duvar X yönünde Y yönünde olduğundan daha az rijit olduğundan, X yönündeki yer değiştirme miktarı Y yönündeki yer değiştirme miktarının yaklaşık iki katı kadardır. Bu projede Statik Analiz (Eşdeğer yanal kuvvet yöntemi) ile Dinamik Analiz (Yanıt Spektrum Yöntemi) arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Doğal titreşim modları, X ve Y yönlerinde taban kaymasında farklılıklara neden olurken, Statik analizde taban kayması her iki yönde de aynı değere sahiptir. Dinamik analizdeki yer değiştirmeler, Eşdeğer yanal kuvvet yöntemine göre daha düşük değerlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the seismic analysis for multi-storey reinforced concrete buildings and the energy absorption for the shear walls. The location of the building is considered to be in Babel in Iraq and the software used for the analysis and design is Autodesk Robot Structural Analysis 2020 (RSA). The building codes used in this project are ACI 318M-11, IBC 2012 and ASCE 7-10. Selecting the structural parts that will bear the vertical and lateral loads is essential for the seismic analysis. Columns, beams, a ribbed slab, and shear walls were the primary building components. The blueprint for the building was imported into RSA so that a 3D model could be made. RSA's analysis makes use of the Finite Element Method, which necessitates a precise definition of the material in order to get reliable results. Vertical loads were transferred from the slabs to the beams, and finally to the columns and shear walls via RSA. To examine the impact of earthquake loads from both directions, a symmetrical building plan was assumed while the distribution of shear walls was asymmetrical. Multiple charts display the results of a comparison between the X and Y displacements. The X-direction shift is larger than the Y-direction shift. Having completed a full vertical and horizontal load analysis, the design phase for all structural parts has begun, with the loads and their permutations in mind. Larger stiffness against seismic stresses may be achieved by increasing the area of shear walls. Since the total shear wall areas in the Y direction are larger than those in the X direction, the stiffness in the Y direction is larger than that in the X direction, and hence the displacement in the Y direction is less than that in the X direction. It is concluded that, one effective choice for the study and design of multi-story buildings is to use Autodesk Robot structural analysis software, particularly RSA, which can evaluate all of the structural components of this project for both vertical and lateral loads. IBC code has been used in the applicable layout with regard to the seismic load, using Babel in Iraq as the building's location. RSA worked well for this project case study since it looked at drift limits, displacement in the X and Y directions, and the absorption of seismic stresses by shear walls. Because the shear wall is less rigid in the X direction than it is in the Y direction, the amount of displacement in the X direction is about twice as much as the amount of displacement in the Y direction. A comparison between Static Analysis (Equivalent lateral force method) and Dynamic Analysis (Response Spectrum Method) has been done in this project. The natural modes of vibration causes differences in the base shear in X and Y directions while in Static analysis the base shear has the same value in both directions. The displacements in the dynamic analysis has less values compared with the Equivalent lateral force method.