Numerical analysis for evaluating the performance of beams with longitudinal holes
  1. Tez No: 798274
  2. Yazar: ENTESAR ALMASYABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Betonarme etüt, bina tasarımında etkili bir prosedürdür. Bu elemanların zayıflaması, yapıların tasarımına ciddi sorunlar yansıtabilir. Boyuna deliklerin şekli ve geometrik tasarımın enine kesitlerine göre konumu, elemanın mevcut iç mukavemetini çatlak problemlerinin oluşmasına yol açan gerilmelerin oluşumuna doğru etkileyebilir. Çalışma, betonun mevcut basınç dayanımına göre çatlama gerilmesini ve ayrıca çatlama yükünü belirleyerek uzunlamasına delikler bulunan betonarme kirişi analiz etmeyi amaçlamıştır. Analizin çalışma prosedürü, uzunlamasına deliklerin dört durumunu alır. Durumlar sıkıştırma bölgesinde dikdörtgen delik, çekme bölgesinde dikdörtgen delik, sıkıştırma bölgesinde dairesel delik ve çekme bölgesinde dairesel delik şeklindedir. İzlenmeyen bölüm için maksimum güç, dört duruma göre belirlendi. Çalışma, her durum için deliğin alanını ve tarafsız eksene göre yeri dikkate almıştır. Sıkıştırma bölgesindeki uzunlamasına delik çok önemlidir, çünkü bu durumlar, gerilmeler çatlama bölümü eşiğini geçtikten sonra bile elemanın genel mukavemetini hala etkileyebilir. İki delik şeklinin incelenmesi, çatlaksız ve çatlak kesit durumunda elemanın iç mukavemetinin yakın etkisini ortaya koydu. Çalışma, elemanın iç mukavemetini bulmak için her bir delik şekli durumunun bir denklemle desteklendiği, deliğin alanına ve mevcut takviyeye dayalı iki denklem türetmiştir. Dikdörtgen delik için denklem şöyleydi: Dikdörtgen için Mcr=-0.0002 Ao+ 0.0015 As+18.957 ve dairesel şekil için Mcr=-0.0002 Ao+0.0015 As + 18.908. Çatlaklı kesit durumunda, dikdörtgen delik için Mu=-0.0002Ao+0.0281As+71.77 ve dairesel delik için Mu=-0.0008 Ao+0.028 As+70.893 denklemi kullanılmıştır. ANSYS workbench programında sağlanan sonlu elemanlar prosedürü kullanılarak vakaların simülasyonu yapılmıştır. Çalışma, dikdörtgen ve dairesel şekil durumunda uzunlamasına delik içeren betonarme kirişler için gerilme davranışını ve deformasyonu görüntülerde gösterdi.
Özet (Çeviri)
The study of the reinforced concrete is effective procedure in the building design. The weakening of these elements can reflect severe problems to the design of the constructions. The shape of the longitudinal holes and the position with respect to the cross sections geometrical design can impact the available internal strength of the element toward the formation of the stresses leading the problems of cracks to be happened. The study aimed to analyze the RC beam with cases of longitudinal holes by identifying the cracking stress and as well the cracking loading according to available compressive strength of the concrete. The study procedure of analysis takes four cases of the longitudinal holes. The cases were rectangular hole in compression zone, rectangular hole in tension zone, circular hole in compression zone, and circular hole in tension zone. The maximum strength for untracked section was identified based on the four cases. The study took into account the area of the hole and the place according to the neutral axis for each case. The longitudinal hole in compression zone is so important as these cases can still impact the overall strength of the member after the stresses passed the cracking section threshold. The study the two shapes of holes presented close impact of the internal strength of the member in the case of uncracked and cracked section. The study derived two equations based on the area of the hole and the available reinforcement in which each case of hole shape supported by one equation to find out the internal strength of the member. The equation for the rectangular hole was: Mcr=-0.0002 Ao+ 0.0015 As+18.957 for rectangular and Mcr=-0.0002 Ao+0.0015 As + 18.908 for circular shape. For the case of cracked section, the equation was: Mu=-0.0002Ao+0.0281As+71.77 for rectangular hole and Mu=-0.0008 Ao+0.028 As+70.893 for circular hole. The simulation of the cases was made using the procedure of finite element that provided inside ANSYS workbench program. The study showed in images the stresses behavior and deformation for RC beams that included longitudinal hole in case of rectangular and circular shape.