Statistical analysis for the affectivity of reinforcement behavior on the strength of concrete elements
  1. Tez No: 798275
  2. Yazar: MOHAMMAD ALNATHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma, ACI koduna göre hem boyuna hem de düşey yöndeki donatının beton kirişin iç dayanımına nasıl katkıda bulunabileceğini bulmayı amaçlamıştır. Çalışma, çelik alanın her iki yöndeki etkisini ve elemanın diğer özelliklerini içeren denklemleri ayarladı ve analiz etti ve bunları sonuçta ortaya çıkan çatlama momenti, nihai moment dayanımı, çeliğin kayma dayanımı ve beton kayma dayanımı tanımlanacak şekilde programladı. koddaki her denkleme ve her sınırlamaya göre. Çalışma, her bir güç öğesi ile çelik alan arasındaki ilişkiyi içeren çok sayıda çizelge oluşturdu. Boyuna donatıya göre betonun maksimum kayma dayanımı tanımlanmış ve daha doğrudan bir denklemle modellenmiştir, böylece tasarımcı, boyuna donatının kirişin tüm dayanım öğeleri üzerindeki maksimum katkısını belirleyebilir. Çalışmada, betonarme kirişin çift yoğunlaştırılmış yükler altındaki durumları ve diğer durumlar için üniform yükleme altındaki analizler yapılmıştır. Yük büyüklüğünün etkisi, çalışma, tasarım sorunlarını artırabilecek sayıda çizelgede kullanılan çelik alana göre iki durumun davranışını gösterdi. Çeşitli etkin derinlik ve kiriş genişlikleri için elde edilen maksimum kesme dayanımı (Vc) ve çelik alanların betonun dayanımı üzerindeki etkisini içeren çizelgeler. Çalışmanın ana hatlarını desteklemek için, ANSYS programı teknikleri altında her bir RC kiriş durumu için simülasyon yapılmıştır. Simülasyon, hem dikey hem de boyuna donatı yapılarını ve açıklık uzunluğu boyunca gerilmelerin ve gerinim davranışlarının nasıl olduğunu gösterdi. Simülasyon ayrıca kasaların yönlü deformasyonunu da gösterdi. Kesme kuvvetinin kiriş kesiti boyunca değişimi ANSYS programı ile elde edilen diyagram ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to find out how the reinforcement in both longitudinal and vertical directions can contribute to the internal strength of the concrete beam according to the ACI code. The study set and analyzed the equations that included the impact of the steel area in both directions and the other properties of the member and programing them so that the resultant cracked moment, ultimate moment strength, shear strength of steel, and concrete shear strength were identified according to each equations and each limitations in the code. The study made many numbers of charts that included the relationship between each strength item and the steel area. The maximum shear strength of concrete according to the longitudinal reinforcement was identified and modeled into more direct equation so that the designer can identified the maximum contribution of the longitudinal reinforcement on all strength items of the beam. The study made the analysis for the cases of RC beam under double concentrated loads and other case under uniform loading. The impact of load magnitude, the study showed the behavior of the two cases according to the steel area used in number of charts that can enhance the design issues. The charts including the impact of the steel areas on strength of concrete and the maximum shear strength (Vc) obtained for various effective depths and widths of beam values. For supporting the outline of the study, simulation was made for each case of the RC beam under the techniques of ANSYS program. The simulation showed the structures of both the vertical and the longitudinal reinforcement and how the stresses and the strain behaviors along the span length. The simulating also showed the directional deformation of the cases. The variation of the shear force along the section of the beam was showed by diagram that obtained by ANSYS program.