Seismic evaluation of reinforced concrete shear walls
  1. Tez No: 798276
  2. Yazar: ALI HUSSEIN ABDULRIDHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dinamik yükler, uygun şekilde inşa edilmiş perde duvarları gerektirir. Bir deprem durumunda masif perde duvarın ciddi şekilde hasar görmesini önlemek için bu işareti vurmak çok önemlidir. Bir deprem olduğunda zemin her yöne hareket eder, ancak duvarları etkileyen ve beklenmeyen şekillerde deforme olmalarına neden olan titreşimlerdir. Sonuç olarak, bu çalışma, perde duvar göçmesinin katastrofik etkileri açısından çok önemli olan, sismik koşullar altında üç tip perde duvarın dinamik tepkisini keşfetme konusunda fikir vermektedir. Doğrulamadan sonra, çalışma üç bölüme ayrıldı: ilk incelenen rijit perde duvarlar; ikincisi, üniform deliklere sahip perde duvarlar; ve üçüncüsü, düzgün olmayan deliklere sahip perde duvarlar. ANSYS uygulaması bu görevi gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Test sırasında mod analizi ve model deformasyonu gözlemlendi ve raporlandı. Perde duvar yapısındaki deformasyon türleri ve göçme şekli dahil olmak üzere sismik etkinin sayısal sonuçları gösterilmektedir ve sonuçlar sismik yük tepkisine dayalı önceki araştırmalarla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamic loadings necessitate shear walls that are constructed appropriately. It's crucial to hit this mark in order to prevent serious damage to the massive shear wall in the event of an earthquake. When an earthquake occurs, the ground moves in all directions, but it is the vibrations that affect the walls and cause them to distort in ways that are not expected. Consequently, this study offers insight on exploring the dynamic response of three types of shear walls under seismic condition, which is very important in view of the catastrophic effects of shear wall failure. After validation, the study was split into three sections: the first examined stiff shear walls; the second, shear walls with uniform holes; and the third, shear walls with non-uniform holes. The ANSYS application was used to accomplish this mission. The mode analysis and model deformation during testing were observed and reported. Numerical results of the seismic effect, including deformation types and the shape of failure in the shear wall structure, are shown, and the results are corroborated with prior research based on the seismic load response