Şişli Hamidiye Etfal Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine başvuran 7-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde obezitenin pubertal gelişime etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the impact of obesity on pubertal development in children and adolescents aged 7-18 years refered to Şişli Hamidiye Etfal Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic
  1. Tez No: 798292
  2. Yazar: HATEMİ ESAM DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UÇAR, UZMAN AYDİLEK DAĞDEVİREN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Şişli Hamidiye Etfal Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine Başvuran 7-18 Yaş Çocuk ve Ergenlerde Obezitenin Puberte Gelişimine Etkisinin Değerlendirilmesi Arka plan: Dünya çapında obezite insidansında ilerleyici bir artış görülmektedir. Kızlarda obezite erken ergenlik ile ilişkilidir. Erkeklerde obezite ile ergenlik gelişimi arasındaki ilişki belirsizdir. Amaç: Obez çocuk ve ergenlerde ergenlik durumunu sağlıklı Türk popülasyonu ile karşılaştırmak ve cinsel matürasyon evresi (CME) ile ilişkili faktörleri belirlemek. Ortam: Üçüncü Basamak Bakım Merkezi Tasarım: Prospektif, kesitsel Hasta ve yöntemler: Çalışmaya 7-18 yaş arası 314 (152 kız) ardışık obez hasta alındı. Standart antropometrik ve klinik değerlendirmeler yapıldı. Yaşın, vücut kitle indeksinin, metabolik sendromun, menarştaki anne yaşının ve babanın sakal tıraşı olma yaşının CME üzerindeki varsayılan etkisi değerlendirildi. p < 0.05 için önem verilmiştir. Sonuçlar: Hastaların medyan yaşı 13.4 idi. Kırk üç (%13,7) hasta prepubertal, 69 (%21,9) hasta Tanner evre 2, 48 (%15,2) hasta Tanner evre 3, 30 (%9,5) hasta Tanner evre 4 ve 121 (%38,4) hasta Tanner evre 5 cinsel olgunluk derecesine (CME) sahipti. Kızlarda, CME 2'deki yaş, referans verilerinkilerle karşılaştırılabilir düzeydeydi (p= 0.476).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assessment of the impact of obesity on pubertal development in children and adolescents aged 7-18 years refered to Şişli Hamidiye Etfal Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic Background: There is a progressive rise in the incidence of obesity worldwide. In girls obesity is associated with early puberty. In boys the association of obesity with pubertal develoment is unclear. Aims: To compare the pubertal status in obese children and adolescents with the healthy Turkish population and identify the factors associated with sexual maturity rating (SMR) Setting: Tertiary Care Centre Design: Prospective, cross-sectional Patients and methods: 314 (152 girls) consecutive obese patients aged 7-18 years were enrolled in the study. Standart antropometric and clinical assessments were performed. Putative influence of age, body mass index, metabolic syndrome, maternal age at menarche and paternal age at shaving on SMR were evaluated. Significance was granted for p < 0.05. Results: Median age of the patients was 13.4 years. Forty-three (13.7%) patients were prepubertal, and 69 (21.9%), 48 (15.2%), 30 (9.5%) and 121(38.4%) patients had sexual maturity rating(SMR) according to Tanner as 2, 3, 4 and 5; respectively. In girls, age at SMR 2 was comparable to those of reference data (p= 0.476).