Hipertansiyon tanısı alan bireylerin evde tansiyon ölçümü hakkındaki bilgi ve tutum düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitude levels of individuals diagnosed with hypertension about measuring blood pressure at home
- Tez No: 798296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hipertansiyon (HT) tanısı almış erişkin bireylerde evde tansiyon ölçümü hakkındaki bilgi ve tutum düzeyleri ile evde ve ofis kan basıncı (KB) ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Veriler sosyodemografik özelliklerin, HT hastalığı ile ilgili soruların yer aldığı ve evde kan basıncı ölçümü hakkında dikkat edilecek hususlarla ilgili bilgi ve tutum düzeylerinin ölçüldüğü soru formu ile hastalara yüzyüze sorularak toplanmıştır. Sonrasında hastaların evdekive ofisteki KB ölçümleri karşılaştırılmıştır. Örneklem büyüklüğüne 3 ay içerinde aile hekimliği polikliniğe başvuran HT tanılı hastalardan belirlenmiş olup, dahil ve dışlanma kriterlerine uyularakulaşılmıştır. İstatiksel analizler yapılırken SPSS 25.0 programı kullanılmış ve veriler karşılaştırılırken tanımlayıcı istatistiğin yanısıra ki-kare, bağımsız t testi, ANOVA testi, paired t testi ve korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the relationship between knowledge and attitude levels about blood pressure measurement at home and home and office blood pressure (BP) measurements in adults diagnosed with hypertension (HT). Materials and Methods: The data were collected by asking the patients face-to-face with a questionnaire that included sociodemographic characteristics, questions about HT disease, and their knowledge and attitude levels about the issues to be considered about blood pressure measurement at home. Afterwards, the BP measurements of the patients at home and in the office were compared. The sample size was determined from patients with a diagnosis of HT who applied to the family medicine outpatient clinic within 3 months and were reached by complying with the inclusion and exclusion criteria. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis and while comparing data, chi-square, independent t test, ANOVA test, paired t test and correlation tests were used as well as descriptive statistics.