Controlling cost overrun using adaptive resource correlation in Iraqi house construction projects
- Tez No: 798312
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnşaat sektörü, bir ülkenin ekonomik büyümesine önemli katkı sağlayan bir sektördür. Başarılı bir proje, ihale sırasında onaylanan bütçe dahilinde tamamlanan projedir. Bu sektör, projelerin belirlenen bütçe dahilinde bitirilememesi gibi büyük sorunlar yaşıyor. Bununla birlikte, küresel inşaat endüstrisi, bina proje maliyet aşımları sorunuyla yüzleşmeye devam ediyor. Sonuç olarak, bu teklif, inşaat ömrü boyunca maliyet aşımlarına katkıda bulunan unsurların bir analizini içerir. Maliyet aşımları sorunu, Irak inşaat projelerinde tekrar eden bir sorun olarak görülüyor ve Irak'taki projeler üzerinde zararlı bir etkiye sahip. Bu sorun, inşaat projesinin başlangıcından tamamlanmasına kadar gelişimini engelleyen bir dizi sorunun sonucudur. Çeşitli araştırmalara göre, maliyet aşımlarının başlıca nedenleri, yanlış maliyet tahmini ve yüklenicinin deneyimsizliğidir. Bu araştırma, inşaat endüstrisindeki maliyet aşımlarının on beş nedenini belirledi. Bina spesifikasyonlarının doğasına dayalı olarak, bu çalışma, Irak'taki maliyet aşımları sorununun üstesinden gelmek için kullanılabilecek, Irak'taki maliyet aşımlarında etkili değişkenleri bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector is an essential contributor to the economic growth of a nation. A successful project is one that is finished within the budget approved at the time of tendering. This industry has been experiencing major issues, such as the inability to finish projects within the specified budget. However, the global construction industry continues to face the issue of building project cost overruns. Consequently, this proposal includes an analysis of the elements that contribute to cost overruns throughout the construction life cycle. The problem of cost overruns is regarded as a reoccurring issue in Iraqi building projects and has a detrimental influence on projects in Iraq. This issue is the result of a number of issues that impeded the development of the construction project from its inception to its completion. According to several studies, the primary causes of cost overruns are Wrong estimation of costs and Inexperience of the contractor. This research identified fifteen causes of cost overruns in the building industry. Based on the nature of the building specifications, this study found the effective variables in cost overruns in Iraq, which can be used to tackle the problem of cost overruns in Iraq.