مفهىم الزواج في الفكر النسىي دراسة نقدية شرعية
Feminist düşünceye göre evlilik kavramı: Ser' i tenkidi araştırma
- Tez No: 798313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAOUDA BENSAİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada feminist düşünceye göre evlilik kavramının neye tekabül ettiğini ortaya koymak bununla ilgili olarak kadın ve kadınlık meselesi, aile mefhumu ve erkek ile kadın arasındaki aile bağlarının açıklanması, bunun yanı sıra annelik, beden, cinsiyet, kadının bedensel özgürlüğü, çalışma, mehir ve miras gibi kadının ekonomik özgürlüğüne taaluk eden sorunların irdelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, feminizmin anlaşılmasına ilişkin tezdeki temel kavramları, sorunları ve konuları İslam hukukunun ilkeleri, değerleri ve kökenleri üzerinden eleştirel bir şekilde ele alındı. Betimleyici, analitik, tümevarımcı ve eleştirel bir yaklaşımın izlendiği çalışmada çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır; bunlardan en önemlisi, tüm biçimleriyle feminist hareketlerin, İslami görüşle neredeyse tamamen çelişen Batılı felsefe ve vizyonların doğal bir seçkisi olduğudur. Temel referansı, Batı feminizminin bazı entelektüel akımlarla birleşerek sonunda kadının bedenini ve zihnini işgal eden zalim ve adaletsiz ataerkil toplumun otoritesinden kurtuluşunun ve ondan tam bağımsızlık mücadelesinin bir işareti haline gelme çabasına dayanmaktadır. Bu nedenle feminist düşüncenin evlilik konusundaki eşitlik talebi kadın ve erkek arasındaki rol ve görev farklılıklarının varlığını sürdüren doğal, biyolojik, psikolojik ve sosyal farklılıkları ihmal etmiştir. Çalışma, özellikle evlilik ve aile konusunda feminist fikir ve teoriler üzerine daha eleştirel İslami araştırmalar yapılmasını ve ilgili konulara özgün yaklaşımlar getirilmesini, kadın ve erkek arasındaki doğal ve biyolojik farklılıkların açıklığa kavuşturulmasını ve yasal hak, görev ve sorumluluklarının netleştirilmesini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
ENGLISH : This study examined the feminists' concept of marriage and their perspective of women issues, family, bonds between women and men, motherhood, as well as their understanding of various issues such as women's body, gender, freedom, independence, economic autonomy, work, dowry, inheritance, and others. This research analyses and evaluates much of those basic feminist concepts, issues and problems according to the principles, values and rules of Islamic law, all while using the descriptive, analytical, inductive, and critical research methods. The study concluded that all forms of feminist movements represent the natural result of Western philosophies and worldviews, which fully or partly contradict the original view of Islam. Those movements aspire to stand for liberating women from all forms of authority of tyrannical and oppressive patriarchal social system, and a sign of her struggle for full independence. However, feminism in its demands for equality in marital relations totally oversighted the natural, biological, psychological, and social differences existing between men and women, and which naturally set different roles, duties, and responsibilities. The research calls for further critical Islamic research of feminist ideas and theories, especially on marriage and family, and for studies in accordance with Islamic law to show women's rights, duties and responsibilities that comply with the natural and biological differences between men and women.