Assessment the structural design of reinforced concrete beams by decision-making analysis
  1. Tez No: 798324
  2. Yazar: AHMED ALQAYSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beton elemanların analizi ve tasarımı, bu elemanların arızalanması ciddi sorunlara yol açabileceğinden kritik bir konu olabilir. tasarımcı tarafından alınan karar, yükleme durumunu ve elemanın efektif derinliği, kiriş genişliği, betonun ve çeliğin çekme dayanımı ve sağladığı donatı gibi geometrik ve fiziksel özelliklerini karşılamalıdır. karar verme teknikleri, belirli bir yükleme altındaki bir RC kiriş durumu için doğru parametreleri atama prosedürünü kolaylaştırabilir. Çalışma, etkilenen parametrelerin belirli büyüklüklerine sahip bir beton kiriş inşa etmek için temel alınabilecek mevcut mukavemeti elde etmek için tasarımcı tarafından kullanılabilecek etkili denklemleri türetmeyi amaçladı. Çalışma, Analitik Hiyerarşi Prosesinin Tanikliği (AHP) altındaki her parametre için varyasyon derecesini ve etki derecesini alır, ardından iki parametre arasındaki her ilişkiyi bir matrise koyar ve matris içindeki değerleri dönüştürmek için AHP prosedürünü kullanır. uygulanan üniform yüklemeyi temsil eden indeksi vermek için her bir parametre ile çarpılan son faktörler. Çalışma daha sonra, türetilmiş denklemin indeksinden hesaplanan RC ışınının genel gücünü bulmak için korelasyon adımını uyguladı. çalışma, indeksin (Im) üç bölgesi için üç denkleme ulaştı: Biriken Mu= 0.8299*I_m1 - 10.851 20
Özet (Çeviri)
The analysis and the design of the concrete members can be critical issue as the failure of these members can lead to severe problems. the decision that taken by the designer must be satisfy the condition of loading and the geometrical and physical properties of the member like the effective depth, the width of beam, the tensile strength of the concrete and for the steel, and the reinforcement that provided. the decision making techniques can ease the procedure of assigning the right parameters for a case of RC beam under specific loading. the study aimed to derived effective equations that can be used by the designer to get the available strength that can be based on for constructing a concrete beam with a specific magnitudes of the influenced parameters. the study take the degree of variation and the degree of effect for each parameter under the Tanique of Analytical Hierarchy Process (AHP) then put each relationship between two parameters into a matrix and use the procedure of AHP to convert the values inside the matrix into the final factors that multiplied by each parameter to giv the index in which represented the applied uniform loading. the study then applied correlation step to find out the overall strength of the RC beam as calculated from the index of derived equation. the study reached three equations for three zones of the index (Im) which were : Accumulative of Mu= 0.8299*I_m1 - 10.851 20