Şebekeden bağımsız çalışan güneş enerji sistemlerinde eğim açısının ekserji ve enerji verimi üzerindeki etkilerinin afyonkarahisar bölgesi şartlarında incelenmesi
Examination of the effect tilt angle on the efficiency of energy and exergy under afyonkarahisar regional conditions
- Tez No: 798323
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de Afyonkarahisar ili iklim koşullarında kurulan monokristal yapılı güneş enerji sisteminin eğim açısı, enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Öncelikle güneş enerji sistemlerinin, günümüzde ve gelecekte daha verimli kullanılabilmesi ve devamlılığının sağlanması için Yapay Sinir Ağları ile güneş ışınım şiddeti tahmini gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamada tahmin simülasyonu oluşturulup çıktı verileri ile gerçek veriler karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Sonrasında, söz konusu bölge için üretimin en verimli olduğu panel eğim açısı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda 32° ile 50° arasında değişen açılar arasında en uygun açı tespit edilmiştir. Güneş enerji sistemi için en uygun açı belirlendikten sonra sistemin Ocak, Şubat ve Mart ayları için enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Bu aylar arasında enerji veriminin en yüksek olduğu ay %9 ile Şubat ayı olarak belirlenmiştir. Ekserji analizleri sonucunda ise ekserji veriminin en yüksek olduğu ay %15 ile Şubat ayı olarak belirlenmiştir. Analizler sonucunda ortam sıcaklığındaki artışın ekserji verimi üzerindeki olumlu etkisi görülmüştür. Ölçümler, ampirik bağıntılar ve formüller Afyonkarahisar ili için deneysel olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, tilt angle, energy and exergy analyzes of the monocrystalline solar energy system established in the climatic conditions of Afyonkarahisar province in Turkey were made. First of all, solar radiation intensity estimation was carried out with Artificial Neural Networks in order to ensure that solar energy systems can be used more efficiently today and in the future. In this application, a prediction simulation is created and verified by comparing the output data with the actual data. Afterwards, researches were made on the panel tilt angle, which is the most efficient production for the region in question. As a result of these researches, the most suitable angle was determined between the angles ranging from 32° to 50°. After determining the most suitable angle for the solar energy system, energy and exergy analyzes of the system were made for January, February and March. Among these months, the month with the highest energy efficiency was determined as February with %9. As a result of the exergy analysis, the month with the highest exergy efficiency was determined as February with %15. As a result of the analysis, the positive effect of the increase in ambient temperature on the exergy efficiency was observed. Measurements, empirical relations and formulas were calculated experimentally for Afyonkarahisar province.