Atık araç lastiklerinin sıcak asfaltın fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
Effect of waste vehicle tires on the physical and mechanical properties of hot asphalt
- Tez No: 798329
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN EROL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde ve tüm dünya da nüfus artış oranına bağlı olarak tüketim sarfiyatı da hızla artmaktadır. Tüketim oranın artması neticesinde atık malzemelerin geri dönüşümü önem kazanmış ve dünya ülkeleri için çevre korunumu adına en temel sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada ömrünü tamamlamış araç lastiklerinin doğaya atılmadan geri kazanımı amaçlanmıştır. Atık lastiklerin ısıl işlem ve kimyasal madde kullanmadan su jeti ile kauçuk tozu haline getirilip asfalt içine katılarak tekrar kullanılması amaçlanmıştır. Kauçuk lastik tozunun agrega ile 160 0C' de homojen karıştırılarak modifiye asfalt serimi yapılacaktır. Modifiye edilmiş asfaltın, sıcak ve soğuya karşı dayanım testi, ömür testi, çatlak oluşumu gözlenecektir ve sürüş esnasında ses desibeli ölçümü yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Consumption consumption is increasing rapidly depending on the population growth rate in our country and all over the world. As a result of the increase in the consumption rate, the recycling of waste materials has gained importance and has become one of the most fundamental problems for environmental protection for the countries of the world. In this study, it is aimed to recycle the vehicle tires that have completed their life without being thrown into the nature. It is aimed to reuse waste tires by turning them into rubber powder with water jet without using heat treatment and chemicals and adding them to asphalt. Modified asphalt will be laid by mixing the rubber tire powder with the aggregate homogeneously at 160 0C. The resistance test, life test, crack formation of the modified asphalt against hot and cold will be observed and sound level measurement will be made while driving.