Kavşak tasarımında trafik simülasyonu uygulamaları: Bursa ili gürsu kavşağı örneği
Applications of traffic simulation in intersection design - Bursa city gürsu intersection example
  1. Tez No: 798330
  2. Yazar: BUSE BERYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde artan nüfusla birlikte, artan araç trafiği birçok probleme sebep olmaktadır. Bunlar araç yoğunluğuna bağlı olarak kuyruk uzunluğu, fazla yakıt tüketimi ve zaman kaybı gibi problemlerdir. Bu problemlerin yanında trafikteki sürücüleri ve seyahat eden yolcuları psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında Bursa ili Gürsu Kavşağı ele alınmıştır. Gürsu Kavşağı'nın mevcut durumunda zirve saat değerlerinde yoğunluk olduğu gözlemlenmiş ve kuyruk uzunluğu, bekleme süresi değerlerinin azaltılması amaçlanmıştır. Tezde, PTV VISSIM adlı simülasyon programı kullanılmıştır. Bu programla birlikte, yerinde uygulamaya geçilmeden veri girişleri yapılarak olası sonuçları öğrenmek mümkündür. VISSIM programında simüle edilen Gürsu Kavşağı için mevcut durum da dahil olmak üzere toplam sekiz senaryo oluşturulmuştur. Ayrıca GEH analizi yapılarak simülasyonun gerçek verilere uygunluğu test edilmiştir. Simülasyonların ardından senaryolar taşıt gecikme değerleri, duraklama gecikme değerleri, kuyruk uzunlukları, taşıtların yolculuk süreleri, toplam yakıt tüketimi ve kuyruk uzunlukları ile kıyaslanmıştır. Elde edilen değerler incelendiğinde en ideal sonuçların, mevcut durumdaki devre süresinin kullanıldığı ve toplu taşıma duraklarının kaldırıldığı senaryo 3 ve yayalar için üst geçit planlamasının yapıldığı senaryo 4'te elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the growing population, increasing vehicle traffic causes many problems. These are problems such as queue length, excessive fuel consumption and loss of time depending on vehicle density. In addition to these problems, it affects the passengers in traffic psychologically negatively. Within the scope of this study, Bursa province Gürsu Junction was discussed. It has been observed that there is an improvement in the peak hour values of Gürsu Junction and it is aimed to reduce the queue length and waiting time values. In the thesis, a simulation program called PTV VISSIM was used. With this program, it is possible to configure data entries and learn possible consequences without going through the current surveillance. VISSIM Also, GEH analysis tested that the configuration simulation would be real. The scenario results created were compared, and scenarios 3 and 4 were executed with the best results. In scenario 3, the current circuit time is paused while running. In Scenario 4, the pedestrian upper design was designed while using the current circuit time. As a result of the analysis, emission values such as transport delay, stopping delay, queue lengths, journey time, fuel consumption, CO, NOX, VOC have decreased in scenarios 3 and 4