Toprak düzenleyici ve biochar uygulamasının tarla şartlarında bodur taze fasulye verimi üzerine etkisi
The effect of soil conditioner and biochar application on stunning fresh bean production in field conditions
  1. Tez No: 798369
  2. Yazar: GÜLSEREN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma 2022 yılında ilkbahar döneminde Burdur ili Bucak ilçesinde açık tarla koşullarında gerçekleştirilmiştir. Toprak düzenleyici ve biochar uygularının bodur taze fasulye verimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Phaseolus vulgaris L. türüne ait“Bourgondia”çeşidi ve“GV-51”genotipi bitki materyali olarak kullanılmıştır. Çalışmada toprak düzenleyici olarak bir ticari formül ve biochar kullanılmıştır. Uygulama dozları toprak düzenleyiciler için 26 kg/da olarak belirlenmiştir. Araştırmada, çıkış süresi, ilk çiçeklenme tarihi, çıkış oranı, bakla boyu, bakla eti kalınlığı, bakla eni, bakla ağırlığı, hasattaki bitki sayısı, parsel başına bakla verimi, dekara bakla verimi ve bitki başına bakla verimi incelenmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Çalışmada amaçlanan konu, tarla şartlarında bodur taze fasulye yetiştiriciliğinde kullanılan ticari gübre uygulamalarını azaltmaktır. Yapılan çalışma sonucunda Bourgondia çeşidi ve GV-51 genotipi 15 cm ile ticari gübrede en uzun bakla boyuna sahip olarak tespit edilmiştir. Bourgondia ve GV-51 genotipi 19 mm ile biochar gübresinde en fazla bakla enine sahip olup bakla eninin genel ortalamaları için GV-51 genotipinin etkisi önemli olarak belirlenmiştir. Bakla kalınlığı GV-51 genotipinde 10.83 mm ile formül gübresinde, Bourgondia çeşidinde ise en fazla 10.46 mm ile biochar gübresinden elde edilmiştir. Dekara taze bakla verimi üzerine uygulama ve çeşitin etkisi istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Taze bakla verimi 1638,21 kg/da ile 2552,5 kg/da arasında değişmiştir. Dekara taze bakla verimi Bourgondia da 2243,48 kg/da olurken GV-51 de 2075,63 kg/da olarak kaydedilmiştir. Sonuç olarak oturak fasulye çeşidinde ve genotipinde taze bakla verimi üzerine gübre uygulamasının etkisi önemsiz olarak belirlenmiştir. Ancak elde edilen yüksek taze bakla verimlerinin ileri çalışmalar için ümit vaat ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in open field conditions in the Bucak district of Burdur province in the spring of 2022. The effects of soil conditioner and biochar applications on dwarf green bean yield were investigated.“Bourgondia”cultivar and“GV-51”genotype belonging to Phaseolus vulgaris L. species were used as plant material. A commercial formula and biochar were used as soil conditioner in the study. Application doses were determined as 26 kg/da for soil conditioners. In the study, emergence time, first flowering date, emergence rate, pod length, pod thickness, pod width, pod weight, number of plants at harvest, pod yield per plot, pod yield per decare and pod yield per plant were investigated. SPSS statistical program was used to evaluate the obtained data. The aim of the study is to reduce the commercial fertilizer applications used in the cultivation of dwarf green beans under field conditions. As a result of the study, Bourgondia variety and GV-51 genotype were determined to have the longest pod length in commercial fertilizer with 15 cm. Bourgondia and GV-51 genotypes have the highest pod width in biochar fertilizer with 19 mm, and the effect of GV-51 genotype was determined to be important for the general averages of pod width. The pod thickness was 10.83 mm in the GV-51 genotype, and in the Bourgondia variety, it was obtained from biochar fertilizer with a maximum of 10.46 mm. The effect of application and variety on fresh broad bean yield per decare was found to be statistically insignificant. Fresh broad bean yield ranged from 1638.21 kg/da to 2552.5 kg/da. While the fresh broad bean yield per decare was 2243.48 kg/da in Bourgondia, it was recorded as 2075.63 kg/da in GV-51. As a result, the effect of fertilizer application on the fresh bean yield in the bean cultivar and genotype was determined to be insignificant. However, it is thought that the high fresh bean yields obtained are promising for further studies. KEYWORDS: Biochar, beans, soil conditioner, yields