Biyokömürün asidik bir toprakta organik karbon mineralizasyonu ve karbon formları üzerine etkisi
The effect of biochar on organic carbon mineralization and organic carbon forms in an acidic soil
  1. Tez No: 568570
  2. Yazar: YASEMİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONAY SÖZÜDOĞRU OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı hayvansal kökenli biyokömür (tavuk altlığından elde edilen) uygulamasının asidik bir toprakta karbon mineralizasyonu ve karbon formları üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bitkisel kökenli biyokömürlere göre mineral içeriği daha fazla olan tavuk altlığı biyokömürü uygulanan düşük pH'daki toprakta organik maddenin ayrışması sırasında salınan karbondioksitin ölçümü yoluyla C mineralizasyonunun belirlenmesi ve organik maddenin formlarından biri olan partikül organik madde, makro ve mikro agregatlardaki karbonunun belirlenmesi yoluyla toprak düzenleyici olarak etkilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırmada inkübasyon denemesi kurularak 3 biyokömür dozu, 5 inkübasyon zamanı , 3 tekerrür olmak üzere toplam 45 adet saksıda yürütülmüştür.İnkübasyonun 0, 30, 60, 90 ve 120. günlerde C mineralizasyonu örneklemeleri yapılmıştır.Bu örneklemelerde partikül organik karbon ve mikro ve makro agregatlardaki organik karbon analizi inkübasyonun başında ve sonunda yapılmıştır. Ayrıca her inkübasyon süresi sonunda organik madde, pH, EC ve CO2 analizleri yapılmıştır. %5 oranında uygulanan biyokömürün kontrole göre toprağı fiziksel, kimyasal ve biyoljik açıdan iyileştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmanın, yeni araştırmalara kaynak olarak fayda sağlayacak nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of animal origin biochar (obtained from chicken litter) on carbon mineralization and carbon forms in an acidic soil.It is aimed to determine the mineralization of C by measuring the carbon dioxide released during the decomposition of organic matter in soil at low PH which is applied to chicken base biomass with more mineral content than plant origin biomass and to reveal its effects as soil regulator by determining its carbon in particulate organic matter, macro and micro aggregates. Research incubation experiments were established with 3 different doses, 5 incubation times , 3 repeats in a total of 45 pots of 500 g were carried out. The experiments were conducted as follows:0% (control) biomass without addition, 2% biomass addition, 5% biomass addition. The biomass was mixed with soil and filled into pots and moistened at a rate of 70% of the field capacity. The samples were incubated at (270C) and the reduced humidity level was completed by weighing. C mineralization samples were made on days 0,30,60,90 and 120 of incubation. In these samples, the analysis of particulate organic carbon and organic carbon in micro and macro aggregates was carried out at the beginning and at the end of the trial period. Also; at the end of each incubation period, organic matter, pH, EC, CO2 formation analyzes were performed. It was determined that biochar applied at 5% rate improved the soil PHysically, chemically and biologically compared to control unit. Biochar X time interactions on carbon forms were insignificant. In addition, the study is considered to be useful as a resource for new research.