Grafik anlatım aracılığıyla kültürel kimliğin kentsel mekânda sürdürülebilirliği: Bir kiosk denemesi
Examination of user perception of phenomenal transparency in municipal service buildings
  1. Tez No: 798368
  2. Yazar: KÜBRA AKTEPE ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KIYMET SANCAR ÖZYAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bir kentin sahip olduğu kültürel kimliği, geçmişten günümüze ulaşan süreç sonucunda oluşmuştur. Birçok etkenle birlikte sürekli değişim halinde olan günümüz koşullarında bu somut ve soyut kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılarak varlığını koruyabilmesi için, sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Çalışmada, kültürel kimliğin sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla kültürü oluşturan etmenlerin soyutlanarak grafik elemanlara dönüştürülmesi ve bu grafik elemanların kentsel mekânlarda varlığı sürdürebilmesi için donatı elemanları olarak tasarlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi, grafik unsurların mekânda kullanımına yönelik genel bir bakış açısı kazanılması, bu unsurların mekânlarda nasıl kullanıldığının tespiti ve çalışma adımlarının sistematik olarak tanımlanması amacıyla betimsel araştırma türü seçilmiştir. Çalışma alanı olarak zengin kültürel birikime sahip olan ve son yıllarda yapılan müdahalelerle bu kültürel izleri kaybetmeye başlayan Trabzon kenti seçilmiştir. Çalışmada ilk olarak, Trabzon kentini en iyi tanımlayan/kimliğini oluşturan kültürel öğeler yapılan bir anket sonucu belirlenmiştir. Daha sonra belirlenen öğeler için anlamsal ve biçimsel soyutlama uygulamaları yapılmıştır. Kentlerin özgün değerlerini koruyabilmesi ve kültürel izlerini sürdürebilmesi için kentsel mekânlarda grafik yüzeylerin tasarımı için soyutlama önerileri oluşturulmuş ve tekrar bir anket çalışması ile kentsel donatı tasarımına altlık olacak soyutlama çalışması belirlenmiştir. Kentsel donatı elemanı olarak bilgilendirme ve alış-veriş işlevlerine hizmet eden kiosk/büfe tasarıma karar verilmiştir. Daha sonra anket çalışması sonucu kültürel öğeyi en iyi temsil eden soyutlama çalışması tasarımda altlık olarak kullanılmış, kentin kültürel izlerini taşıyan kiosk tasarlanmış ve çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The cultural identity of a city came in to existence at the end of process from past to present. The term of cultural identity involves many items from science to art such as the history, architecture, music, tradition of that city. It is necessary that the sustainability is provided to continue the existence of these tangible an in tangible cultural values by transferring them to the new generations on the present conditions changing constantly even with many factors. In this study, it is aimed to transform the elements that make up the culture into graphic elements by abstracting and design these graphic elements as reinforcement elements so that they can survive in urban spaces in order to ensure the sustainability of the cultural identity. For the purposes of the study, descriptive research type was chosen in order to ensure cultural sustainability and gain a general perspective on the use of graphic elements in space and determine how these elements are used in spaces and systematically describe the work steps. Trabzon city, which has a rich cultural background and has begun to lose these cultural traces with the interventions made in recent years, was chosen as working area. In the study firstly, the elements that best define the city of Trabzon and form it identity were determined by a result of survey. Then semantic and abstraction applications were made for the determined elements. Abstraction proposals were created and an abstraction study that would be a base for urban equipment design was determined with a survey study for cities to preserve their original values and maintain their cultural traces and for the design of graphic surfaces in urban violins. Kiosk design, serving information and shopping, was decided as an urban equipment. Then as a result of the survey, he abstraction work that best represents the cultural element was used as a base in the design and the kiosk carrying the cultural traces of the city were designed and presented in the study.