Flexural behavior of selfcompacting concrete for reinforcedconcrete beam strengthened by ferro-cement at tension zone
- Tez No: 798379
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, kritik katkıları, büyük faydaları ve avantajlı rolünü araştırmak ve değerlendirmek için yönlendirilir. mekanik özelliklerini geliştirmek ve arıza oranını azaltmak için SCC ve FC'yi RCB'lere entegre etmek ve daha yüksek yükleme koşullarında çatlama. Çalışma, altı değiştirmenin yapıldığı deneysel bir analize dayanıyordu. KBH oranları taze SCC'de kullanıldı. Ayrıca, sekiz RCB örneğinde farklı FC katmanları kullanılmıştır. çatlamayı azaltma ve RCB'lerin mekanik özelliklerini geliştirmedeki rolünü doğrulayın. Deneysel dayalı Anbar Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümündeki laboratuvarlarda yapılan analizler, araştırma Sonuçlar, FC'nin bir“tavuk teli”yapısı olarak kullanılmasının mekanikteki gelişmelere katkıda bulunduğunu ortaya koydu. özellikler, RCB'deki çatlama ve sapmanın dikkate değer bir şekilde azalmasına yansır. Ayrıca, FC'yi SCC ile entegre etmek RCB'deki arıza, hiçbir FC olmadığında 39.49 kN'lik bir yükte RCB'de meydana geldiğinden, RCB'nin gücünü artırmaya yardımcı oldu. istihdam Öte yandan, FC kullanılması, RCB'de arızanın oluşmaya başladığı yük kapasitesini artırdı, 40 kN değerine katkıda bulunur. Ayrıca, RCB'deki ilk çatlak, referans RCB'de 15.76 yükte ortaya çıktı. kN. Bu arada, bir RCB örneğinin ilk çatlaması, üç kat FC uygulandığında 18.37 kN yükte gerçekleşti. kombine Akma yükündeki sapma değeri, SCC'de daha fazla FC katmanı kullanıldığında artmıştır. RCB örnekleri. CKD malzemesi kullanıldığında, akma yükündeki sapma, öncekine kıyasla biraz artmıştır. ilk dört RCB örneği. İlk RCB grubundaki nihai yükün değerleri, birinci gruptan biraz daha büyüktür. ikinci grup RCB'lerdeki nihai yük miktarları. Maksimum nihai yük, iki kat FC olduğunda elde edildi kullanıldı. Maksimum nihai sapma birinci grupta elde edildi (RCB (CKD0-1) No. (1-2) ile), 11.201 mm değerine karşılık gelir. Deneysel testten elde edilen minimum nihai sapma 3,893 mm, 40,061 kN nihai yüke ve 10,291 kN/mm sertlik değerine karşılık gelir. KBH Çalıştırmak SCC'deki malzeme, CKD Azaldığı için beton imalatını ve hazırlığını ekonomik olarak daha uygun hale getirecektir. çimento maliyeti
Özet (Çeviri)
This research is guided to investigate and assess the critical contributions, major benefits, and advantageous role of integrating SCC and FC into the RCBs to enhance their mechanical properties and reduce the rate of failure and cracking under higher loading conditions. The study relied on an experimental analysis through which six replacement ratios of the CKD were used in fresh SCC. Also, different layers of FC were employed in eight specimens of RCBs to validate its role in reducing cracking and promoting RCBs' mechanical characteristics. Based on the experimental analysis carried out at the laboratories of the University of Anbar in the civil engineering department, the research results revealed that utilizing FC as a 'chicken wires' structure contributed to enhancements in the mechanical properties reflected in the remarkable reduction of cracking and deflection in the RCB. Also, integrating FC with SCC in the RCB helped improve its strength, as the failure occurred in the RCB at a load of 39.49 kN when no FC was employed. On the other hand, using FC increased the load capacity at which the failure started to occur in the RCB, contributing to a value of 40 kN. Further, the first crack in the RCB appeared in the reference RCB at a load of 15.76 kN. Meanwhile, the first crack of an RCB specimen took place at a load of 18.37 kN when three layers of FC were combined. The value of deflection at the yield load has increased when more layers of FC are utilized in the SCC of the RCB specimens. Using the CKD material, the deflection at the yield load has slightly increased compared with the first four RCB specimens. The values of the ultimate load in the first group of RCBs are slightly larger than the ultimate load amounts in the second group of RCBs. The maximum ultimate load was obtained when two layers of FC were utilized. The maximum ultimate deflection was obtained in the first group (RCB (CKD0-1) with No. (1-2)), corresponding to a value of 11.201 mm. The minimum ultimate deflection obtained from the experimental test was 3.893 mm, corresponding to an ultimate load of 40.061 kN and a stiffness value of 10.291 kN/mm. Employing CKD material in SCC would make concrete manufacturing and preparation more economically feasible as CKD is Reduces cement cost