Use of natural perlite aggregate and perlite powder in reinforced concrete beam produced with self-compacting lightweight concrete
Kendiliğinden yerleşen hafif beton ile üretilen betonarme kirişlerde doğal perlit agrega ve perlit tozunun kullanımı
  1. Tez No: 836925
  2. Yazar: ENES SALİH TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH TURANLI, PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hafif beton, normal betona göre daha uygun maliyetli ve çevre dostu olması nedeniyle değerli bir malzemedir. Bu çalışmada, çimento esaslı malzemeler olarak doğal perlit agregası (NPA) ve doğal perlit tozu (NPP) kullanılarak üretilen kendiliğinden yerleşen hafif betonun (SCLWC) mekanik özellikleri incelenmiştir. Çimento yerine doğal perlit tozu kullanılarak binanın kendi ağırlığını en aza indirmek ve ekonomik hafif beton (LWC) oluşturmak mümkün olacaktır. Bu amaçla yüzde 0, 25 ve 50 doğal perlit tozu kullanılarak M0, M25 ve M50 olarak adlandırılan üç beton karışımı geliştirildi. Karışımların tamamı 400 kg/m3 bağlayıcı içermektedir. Ayrıca karışımların su/çimento oranı da 0,38 olarak bulunmuştur. Kendiliğinden yerleşen hafif beton ile üretilen betonarme kirişlerin eğilme davranışlarını incelemek için dört nokta eğilme testi uygulandı. Deneysel çalışmanın sonuçları, kendiliğinden yerleşen hafif beton oluşturmak için doğal perlit agregasının kullanılabileceğini göstermektedir. Deneysel çalışmanın sonuçlarına göre, doğal perlit agregası ve doğal perlit tozu kullanılarak 28 günde 34 MPa-55 MPa basınç dayanımına sahip kendiliğinden yerleşen hafif beton elde edilebilmektedir. Ayrıca kendiliğinden yerleşen hafif beton karışımları ile üretilen betonarme kirişlerin eşit dağılmış eğilme çatlakları ile eğilmede başarılı bir şekilde akabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to normalweight concrete, lightweight concrete is a valuable material since it is more cost-effective and eco-friendly. In this research, the mechanical properties of self-compacting lightweight concrete (SCLWC), produced by using natural perlite aggregate (NPA) and natural perlite powder (NPP) as supplementary cementitious materials (SCM), were investigated. It will be feasible to minimize the building's self-weight and create economical lightweight concrete (LWC) by using natural perlite powder in place of cement. Three concrete mixes, designated M0, M25, and M50, were developed for this purpose using percentages of 0, 25, and 50 natural perlite powder. All of the mixes contained 400 kg/m3 of binder. Additionally, the water/cementitious material ratio of the mixtures was 0.38. Reinforced concrete beams produced with SCLWC were tested with four-point bending test to investigate their flexural behavior. The results of an experimental study suggest that natural perlite aggregate might be used to create SCLWC. Based on the outcomes of experimental work, SCLWC may be obtained at 28 days of age with a compressive strength of 34 MPa–55 MPa using NPA and NPP. Also, it was observed that the reinforced concrete beams produced with SCLWC mixtures can successfully yield in flexure with evenly distributed flexural cracks.