Molecular identification of adenovirus (serotype 40, 41) causing diarrhea among childern in Kirkuk
Kerkük'te çocuklarda ishale neden olan adenovirusun (serotip 40,41) moleküler tanımlanması
  1. Tez No: 798387
  2. Yazar: ABEER KAMAL SALEH SALEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMAA M. SULAİMAN AL-BAYATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İshal dünya çapında özellikle Irak gibi gelişmekte olan ülkelerde çocukluk çağında sıklıkla karşılaşılan morbidite ve mortalitesi nedeniyle önemli bir hastalıktır. Bu çalışmaya, 15 Nisan 2022-15 Eylül 2022 tarihleri arasında Kerkük Çocuk Hastanesi'ne başvuran, yaşları 1 gün ile 5 yaş arasında değişen toplam 120 hasta dahil edilmiştir. Ayrıca aynı yaş gruplarını içine alan 60 adet sağlıklı bireylerde çalışmalaya dahil edilmiştir. Hasta ve sağlıklı bireylerden adenovirüs serotip 40 ve 41'in tespiti için gerçek zamanlı PCR'da kullanılmak üzere dışkı örnekleri toplanmıştır. Çalışma, kontrol grubunda %1,67 ile karşılaştırıldığında PCR enfeksiyonu ile pozitif AdV 40/41 sonucu gösterdiklerinden ve 1 yaşından küçük çocuklarda AdV 40/41 enfeksiyonunun %53,13'üne rastlandığından, diyare hastalarının %26,67'sinin adenovirüsten muzdarip olduğunu gösterdi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre AdV 40/41 için PCR + olan çocukların özellikle kırsal kesimlerde yaşayan, seyyar satıcılardan yemek yiyip musluk suyu kullananlarda yüksek olduğunu göstermiştir. Bu çocuklarda sıklıkla ateş, karın ağrısı ve kusma gibi klinik semptomlar gözlenmiştir. Sonuç olarak ishal gibi hastalıkların hijyen ile doğrudan ilişkili olduğu ve Irak gibi gelişmekte olan ülkelerde gıda ve su hijyeninin erken yaş dönemlerinde çocuklarda önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diarrhea is an important disease due to its morbidity and mortality, which is frequently encountered in childhood, especially in developing countries such as Iraq. A total of 120 patients aged between 1 day and 5 years who applied to Kirkuk Children's Hospital between April 15, 2022 and September 15, 2022 were included in this study. In addition, 60 healthy individuals from the same age groups were included in the study. Stool samples were collected from sick and healthy individuals to be used in real-time PCR for the reveal of adenovirus serotypes 40 and 41. The study showed that 26.67% of the diarrhea patients suffered from adenovirus, as they showed a positive AdV 40/41 result with PCR infection compared to 1.67% in the control group, and 53.13% of AdV 40/41 infection in children younger than 1 year old. Results from this study showed that PCR+ for AdV 40/41 was higher in children, especially those living in rural areas, eating from street vendors and using tap water. Clinical symptoms such as fever, abdominal pain and vomiting were frequently observed in these children. As a result, it is seen that diseases such as diarrhea are directly related to hygiene, and in developing countries such as Iraq, food and water hygiene is important in children at early ages.