Yara yerinden izole edilen mikroorganizmalara karşı sirke, povidon iyot ve borik asitin antimikrobiyal etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the antimicrobial effects of vinegar, povidone-iode and boric acid against microorganisms isolated from wound
  1. Tez No: 798394
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı sirke, povidon iyot ve borik asitin yara yerinden izole edilmiş S. aureus ve E. coli suşlarına karşı antimikrobiyal etkinliklerini araştırmaktır. Mayıs-Ekim 2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen yara yerinde üremiş 30 S. aureus, 30 E. coli suşu çalışmaya dahil edilmiştir. S. aureus ATCC 25923 ve E. coli ATCC 25922 kalite kontrol suşu olarak kullanılmıştır. Sirke, povidon iyot ve borik asitin saf halleri ve 1:2, 1:4, 1:8, 1:16 sulandırımları steril disklere emdirilmiş ve tüm suşlar için oluşturdukları inhibisyon zonları kaydedilmiştir. Disk difüzyon yöntemiyle duyarlı bulunan suşlar mikrodilüsyon testine alınmıştır. Povidon iyot tüm klinik suşlara etki göstermiş ve S. aureus için ortalama 13.56 ±0.9 mm, E. coli için ortalama 9.76 ±0.5 mm inhibisyon zonu oluşturmuştur. % 5-6 asitlik derecesindeki sirke klinik izolatların çoğuna ( 24 S. aureus, 24 E. coli) etki göstermiştir. S. aureus suşları için sirkenin inhibisyon zon ortalaması 7.06 ±3.9 mm, E. coli suşları için inhibisyon zon ortalaması 6.60 ±3.4 mm olarak bulunmuştur. Hazırladığımız 40 mg/mL'lik borik asit çözeltisi klinik izolatların çoğuna (21 S. aureus, 23 E. coli) etkisiz kalmış ve hiçbir inhibisyon zonu oluşturamamıştır. Standart suşlar için elde ettiğimiz inhibisyon zonları yara yerinden izole ettiğimiz suşlar için elde ettiğimiz inhibisyon zonları ortalamasından anlamlı derecede fazlaydı. Bu veriler sonucunda yara yerinden izole edilen suşlara karşı en fazla antimikrobiyal etkiyi povidon iyot, en az antimikrobiyal etkiyi borik asitin gösterdiğini bulduk. Sirke antibakteriyel olarak povidon iyot ve borik asite alternatif olabilir, fakat yara iyileşmesindeki rolünü belirleyebilmek adına ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the antimicrobial activities of vinegar, povidone iodine and boric acid against S. aureus and E. coli strains isolated from wound samples. Between May-October 2022, 30 S. aureus and 30 E. coli strains grown at the wound site, which were sent to Sivas Cumhuriyet University Hospital Medical Microbiology Laboratory, were included in the study. S. aureus ATCC 25923 and E. coli ATCC 25922 were used as quality control strains. Pure forms of vinegar, povidone iodine and boric acid and their 1:2, 1:4, 1:8, 1:16 dilutions were impregnated on sterile discs and the inhibition zones created for all strains were recorded. The strains that were found susceptible by the disk diffusion method were included in the microdilution test. Povidone iodine was effective on all clinical strains and formed an average inhibition zone of 13.56 ±0.9 mm for S. aureus and 9.76 ±0.5 mm for E. coli. Vinegar at 5-6% acidity showed effect on most of the clinical isolates (24 S. aureus, 24 E. coli). The mean inhibition zone of vinegar for S. aureus strains was 7.06 ±3.9 mm, and the mean of inhibition zone for E. coli strains was 6.60 ±3.4 mm. The 40 mg/mL boric acid solution we prepared was ineffective in most of the clinical isolates (21 S. aureus, 23 E. coli) and could not form any inhibition zones. The zones of inhibition we obtained for the standard strains were significantly higher than the average of zones of inhibition we obtained for the strains we isolated from wound samples. As a result of these data, we found that povidone iodine showed the most antimicrobial effect and boric acid showed the least antimicrobial effect against the strains isolated from wound specimens. Vinegar may be an alternative to povidone-iodine and boric acid as an antibacterial, but additional studies are needed to determine its role in wound healing.