Ayak bileği kırıklarında bilgisayarlı tomografi görüntülerinin kırık sınıflandırması ve tedavi seçimi üzerine etkisi: Gözlemci içi ve gözlemciler arası uyum analizi
The effect of computed tomography images on fracture classification and treatment choice in ankle fractures: Analysis of intra-observer and inter-observer agreement
  1. Tez No: 798439
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ERGİŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: Lauge-Hansen sınıflaması kırık mekanizmasını tariflemesi, eşlik eden bağ yaralanmalarını tahmin etmesi ve tedaviye rehberlik etmesi gibi sebeplerle ayak bilek kırıklarının sınıflamasında önemli bir yere sahiptir. Ne yazık ki gözlemciler arası uyumun düşük olması ve zor bir sınıflama olarak nitelendirilmesi sebepleriyle günlük pratik kullanımda kullanımının kısıtlı olduğu çeşitli çalışmalarda ifade edilmektedir. Çalışmamızda Bilgisayarlı Tomografi (BT) eşliğinde sınıflama yapılmasının bahsedilen bu engellerinin aşılmasına yardımı olup olmayacağını analiz etmeyi amaçladık. Çalışmamızın hipotezi: BT eşliğinde daha kolay bir şekilde Lauge-hansen sınıflandırma sisteminin uygulanacağı ve gözlemcilerin daha kolay bir şekilde sınıflama yapacakları, gözlemciler arası uyum parametrelerinin olumlu yönde etkileneceği şeklindeydi. Yöntem: Çalışmamıza 2018-2022 yılları arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ayak bilek kırığı sebebiyle opere edilen 18 yaş üstü hastalardan ameliyat öncesi BT ile ön-arka ve yan direkt radyografileri olan 145 hasta dahil edildi. 2 ortopedi uzmanı ve 3 ortopedi araştırma görevlisi kırıkları önce direkt radyografilerine bakarak, 1 ay sonra direkt radyografilerine ek olarak BT görüntülerine bakarak sınıflama yaptılar. İlk sınıflandırma ve ikinci sınıflandırma tespitleri sonrası gözlemciler arası uyum Kappa istatiksel analiz yöntemi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The Lauge-Hansen classification has an important role in the classification of ankle fractures because it describes the fracture mechanism, predicts accompanying ligament injuries, and guides treatment. Unfortunately, multiple previous studies reported that its use in daily practice is limited both due to the low inter-observer agreement and being defined as a difficult classification system. In our study, we aimed to analyze if computed tomography (CT) scan could help to overcome the low agreement issue among observers in Lauge-Hansen classification. We hypothesized that the Lauge-Hansen classification system would be applied more easily in the presence of CT scan, the observers could classify more easily, and the inter-observer agreement would be positively affected. Method: Our study included 145 patients over the age of 18 who were operated for ankle fracture in Karabuk Training and Research Hospital between 2018 and 2022 and had preoperative CT scans and anterior-posterior and lateral direct radiographs. Two orthopedic specialists and 3 orthopedic research assistants classified the fractures first by looking at their direct radiographs, and 1 month later by looking at CT scan images in addition to their direct radiographs. After the first classification and second classification decisions, the interobserver agreement was analyzed with Kappa statistical analysis method.