Blade pitch angle controller in wind turbines
Rüzgar türbinlerinde kanat açısı kontrol cihazi
  1. Tez No: 798445
  2. Yazar: NOOR FAİSAL SALİH AL-MAHDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Rüzgar türbinleri en önemli yenilenebilir enerji kaynağı haline geldi. Rüzgar türbinlerinin hızı nominalin üzerinde olduğunda, rüzgar türbinlerinin güvenli bir şekilde çalışmasını ve çıkış gücünün kararlı olmasını sağlamak için kanat eğim açısının kontrol edilmesi gerekir. Bu araştırma, en iyi ve en yüksek çıkış gücünü elde etmek için Matlab (Simulink) programı ve modern kontrol sistemleri uygulanarak rüzgar türbinlerinde kanat eğim açısına ilişkin kontrol tipini belirleme girişimidir. İlk olarak rüzgar türbinlerinin temel sistemi ele alınmış, ardından rüzgar türbininin dönme hızına etki eden rüzgar türbini kanatları ile ilgili dış etkenler dikkate alınarak önerilen modelin tasarımı ve temel matematiksel denklemler verilmiştir. Bu tezde, beş tür kontrol; PID, Fuzzy logic, PID ile Fuzzy logic, Fuzzy Type- 2 ve PID ile Fuzzy Type- 2 uygulandı ve karşılaştırıldı. Sonuçlar, PID'li Fuzzy Type-2'nin en iyi kontrolleri sağladığını gösterdi. Son olarak, kayıpsız elektrik üretebilmek için rüzgar türbinlerinde çalışacak ideal rüzgar hızı ve en iyi kanat hatve açısı belirlenir.
Özet (Çeviri)
Wind turbines have become the most important renewable energy source. When the speed of Wind turbines is above nominal, the blade pitch angle has to be controlled to ensure that the wind turbines operate safely and the output power is stable. The present research is an attempt to determine the type of control concerning the angle of inclination for blade pitch in wind turbines by applying the MATLAB (Simulink) program and modern control systems to obtain the best and highest output power. Firstly, the basic system of wind turbines is addressed, followed by the design of the proposed model and the basic mathematical equations by taking into account the external factors related to the wind turbine blades that affect the speed of rotation of the turbine. In this thesis, five types of control; PID, Fuzzy logic, Fuzzy logic with PID, Fuzzy Type- 2, and Fuzzy Type- 2 with PID have been applied and compared. The results showed that Fuzzy Type- 2 with PID provides the best controls. Finally, the ideal wind speed that works in wind turbines is determined along with the best blade pitch angle to generate electricity without any loss.