Alkali ile aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu harçlarda aktivatör türünün ve uçucu kül tipinin mekanik özelliklere etkisi
The effects of the chemical composition of fly ash on alkaline activatione
- Tez No: 798447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AKYÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Çimento üretimi sırasında atmosfere salınan karbondioksit (CO2) küresel ısınmaya en çok etkide bulunan unsurlardan biridir. Son dönemde CO2 emisyonlarındaki artış nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de CO2 emisyonlarını en aza indirmek bir hedeftir. Bu nedenle geopolimerlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada; ağırlıkça %0, %15 ve %30 oranında yüksek fırın cürufu (YFC), C sınıfı ve F sınıfı (UK) uçucu kül ile ikame edilerek geopolimer harçlar hazırlanmıştır. Üretilen geopolimer harçların birinci grubunda aktivatör olarak NaOH(NH), ikinci grubunda ise fiziksel ve mekanik özellikler üzerinde aktivatör etkisinin karşılaştırılıp incelenmesi için Na2SiO3 (NS) ve NaOH (NH) kullanılmıştır. Toplam beş seri harç hazırlanmış ve yayılma, ultrasonik atımlı dalga hızı, eğilmede çekme dayanımı, basınç dayanımı ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) enerji dağılım spektroskopisi (EDS) ile mikroyapı analizi yapılmıştır. NS ilavesinin basınç dayanımını arttırdığı tespit edilmiş olup, YFC100 referans numunesi %113 ile en büyük artışı elde ederken, uçucu kül numunesi UKC30'a kıyasla; UKF30 numunesinin basınç mukavemetini %60 arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon dioxide (CO2) released into the atmosphere during cement production is one of the most influential factors on global warming. Due to the recent increase in CO2 emissions, it is a goal to minimize CO2 emissions in the construction sector, as in many other sectors. With this size, the use of geopolymers has become widespread. In this study; Geopolymer mortars were prepared by replacing 0%, 15% and 30% by weight blast furnace slag (YFC), class C and class F (UK) fly ash. In the first group of the produced geopolymer mortars, NaOH (NH) was used as the activator, and in the second group, Na2SiO3 (NS) and NaOH (NH) were used to compare and examine the activator effect on the physical and mechanical properties. A total of five series of mortars were prepared and propagation, ultrasonic pulsed wave velocity, flexural strength, compressive strength and microstructure analysis were performed by scanning electron microscope (SEM) energy distribution spectroscopy (EDS). It was determined that the addition of NS increased the compressive strength, while the YFC100 reference sample achieved the greatest increase with 113%, the fly ash sample compared to UKC30; It was determined that the compressive strength of the UKF30 sample increased by 60%.