Şizofreni hastalarına progressif gevşeme egzersizinin psikolojik belirtiler ve mental iyi oluş üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercise on psychological symptoms and mental well-being in patients with schizophrenia
- Tez No: 798450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM IŞIL, DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırma, şizofreni tanılı hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizinin psikiyatrik değerlendirme ve mental iyi oluş düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel model olarak Mardin ve Elazığ il merkezinde yer alan üç toplum ruh sağlığı merkezinde (TRSM) yürütüldü. TRSM'ye düzenli gelen şizofreni tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 45 müdahale ve 45 kontrol grubu olmak üzere toplam 90 hasta ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler ''Kişisel Bilgi Formu, Kısa psikiyatrik değerlendirme ölçeği (KPDÖ) ve Warwick-Edinburgh Mental iyi oluş ölçeği (WEMİOÖ) ile toplanmıştır. Deney grubunda yer alan hastalara progresif gevşeme egzersizi uygulandı. Kontrol grubunda bulunan hastalara herhangi bir girişimde bulunulmadı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, eşleştirilmiş t testi kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda; ön testte müdahale grubundaki ve kontrol grubundaki hastaların WEMİOÖ ve KPDÖ puan ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of progressive relaxation exercise applied to patients with a diagnosis of schizophrenia on psychiatric evaluation and mental well-being. The research was conducted as a quasi-experimental model with pretest-posttest control group in three community mental health centers (TRSM) located in Mardin and Elazığ city center. The patients diagnosed with schizophrenia who attended the TRSM regularly constituted the population of the study, and a total of 90 patients, 45 of whom were in the intervention group and 45 in the control group, formed the sample of the study. Data were collected with the Personal Information Form, the Brief psychiatric assessment scale (BPRS) and the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMIOS). Progressive relaxation exercise was applied to the patients in the experimental group. No intervention was performed on the patients in the control group. In the evaluation of the data; percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation, chi-square, independent groups t test, paired t test were used. As a result of the analyzes made; In the pre-test, there was no significant difference between the patients in the intervention group and the control group in terms of the mean WEMIOS and BPRS scores (p>0.05).