Genelleştirilmiş morrey uzaylarında calderon-zygmund operatörleri tarafından üretilen altlineer operatörler ve onların komütatörlerinin sınırlılığı
Genelleştirilmiş morrey uzaylarinda calderon-zygmund operatörleri tarafindan üretilen altlineer operatörler ve onlarin komütatörlerinin sinirliliği
  1. Tez No: 798451
  2. Yazar: MUHAMMED EMRE ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ULUSOY ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında Genelleştirilmiş Morrey uzaylarında Calderon-Zygmund operatörleri tarafından üretilen altlineer operatörlerin ve onların komütatörlerinin sınırlılığı incelenmiştir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde, çalışmamız ile ilgili olan temel kavramlar, uzaylar ve operatörler hakkında genel ve bazı özel tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bolümde Guliyev tarafından tanımlanmış olan genelleştirilmiş Morrey uzayının tanımı verilmiştir. Ayrıca Calderon-Zygmund integral operatörü tarafından üretilen altlineer operatörler ve komütatörlerin Genelleştirilmiş Morrey uzayındaki sınırlılığı gösterilmiştir. Dördüncü Bölümde Mizuhara tarafından tanımlanmış olan genelleştirilmiş Morrey uzayları tanımlanmış ve bu uzaylarda Calderon-Zygmund integral operatörleri tarafından üretilen kaba çekirdekli alt lineer operatörler ve komütatörlerinin sınırlılığı gösterilmiştir. Son bolüm olan beşinci bölümde önceki bölümlerdeki sonuçlara dayanarak Psödodiferensiyel operatörleri, Littlewood-Paley operatörü, Marcinkiewiz operatörü ve Bochner-Riesz operatörünün genelleştirilmiş Morrey Uzaylarındaki sınırlılığı elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the boundedness of sublinear operators and their commutators produced by Calderon-Zygmund operators in Generalized Morrey spaces have been examined. This thesis consists of the five parts. In the second part, information about the basic concepts, spaces and operators related to our work is given. In the third chapter, the generalized Morrey Space defined by Guliyev is given, further the boundedness of the sublinear operators and commutators produced by the Calderon-Zygmund integral operator in the generalized Morrey space is shown. In the four chapter, generalized Morrey spaces defined by Mizuhara are defi- ned and the boundedness of coarse-core sublinear operators and commutators produced by Calderoon-Zygmund integral operators in these spaces are shown. In the fifth chapter, which is the last chapter, the limitations pseudodifferential operators, Littlewood-Paley operator, Marcinkiewicz operator and Bochner-Riesz operator in generalized Morrey Spaces are obtained based on the results of previous chapters.