Mısır silajına ekşi boza ilavesinin fermantasyon kalitesi, aerobik stabilite ve in vitro sindirilebirlirlik üzerine etkisi
Effect os sour boza addition to corn silage on fermentation quality, aerobic stability and in vitro digestibility
- Tez No: 798449
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOYCAN ÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma, ekşi boza ilavesinin mısır silajının fermantasyonu, aerobik stabilitesi ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkisini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırma materyalini Ekim ayında biçilmiş 2. ürün mısır (Pioneer 32K61) ve ekşi boza oluşturmuştur. Deneme grupları; boza ilave edilmeyen kontrol, 10 g/kg taze mısır (B10), 20 g/kg taze mısır (B20), 30 g/kg taze mısır (B30), 40 g/kg taze mısır (B40) ve 50 g/kg taze mısır (B50) olacak şekilde oluşturulmuştur. Her grup için 4'er tekerrür olmak üzere toplam 24 paket, laboratuvar koşullarında (10-20 °C) 120 gün fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the effect of the addition of sour boza on the fermentation, aerobics tability and in vitro digestibility of corn silage. The research material was the second product corn (Pioneer 32K61) which harvested in October and sour boza. Trial groups; the groups 10 g boza boza /kg of fresh corn (B10), 20 g boza /kg of fresh corn (B20), 30 boza /kg of fresh corn (B30), 40 boza /kg of fresh corn (B40), and 50 boza /kg of fresh corn (B50) and no boza was added to control group. A total of 24 packages, 4 for each group, were left to ferment for 120 days under laboratory conditions (10-20 °C).