Molecular detection of human cutaneous leishmaniasis in Iraq / al-qayarra subdistrict
Irak gayara ilçesinde insanlarda kutanöz leıshmanıasisin moleküler tespiti
- Tez No: 798456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
This study aimed to determine the prevalence of parasites among Iraqi citizens in the study area in Iraq by using classical and molecular methods to obtain information about the degree of parasitism in the population. This study included 2148 cases of CL among the people of Nineveh governorate, Al-Qayarra during the study period, of which 451 were positive and 1697 were negative cases after being diagnosed by dermatologists in Al-Qayara subdistrict hospital. The microscopic diagnosis was used for the direct detection of the parasitic infection for 451 positive samples. 62 samples out of 451 samples (as an example of 451 samples) were chosen for the culture diagnosis. Of these 62 samples, 21 (33.9 %) had parasite growth at the promastigote stage and appeared in the culture medium after 21 days, while 14 (22.6%) did not show any growth. The other samples had contamination and were 27 (43.5%). It was chosen ten samples out of 21 samples (as an example of 21 samples) that had parasite growth to detect the target gene Cytochrome b (Cytb) was used to identify CL by a molecular study using QPCR. The results showed that all of the duplicates for 9 samples were positive, while 1 of the duplicate (sample number 9) was positive which might indicate a low amount of parasitic DNA, it appeared the sensitivity of real-time PCR was 90%.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, Irak'taki çalışma alanında bulunan Irak vatandaşları arasında parazitlerin prevalansını klasik ve moleküler yöntemler kullanarak popülasyondaki parazitlik derecesi hakkında bilgi elde etmek için belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Al- Qayara ilçe hastanesinde dermatologlar tarafından teşhis konulduktan sonra, çalışma süresi boyunca Nineveh valiliği, Al-Qayarra halkı arasında 451'i pozitif ve 1697'si negatif olan 2148 KL vakasını içermektedir. 451 pozitif örnek için parazitik enfeksiyonun doğrudan saptanması için mikroskobik teşhis kullanılmıştır. Kültür tanısı için 451 örnekten 62 örnek (451 örnek olarak) seçilmiştir. Bu 62 örneğin 21'inde (%33,9) promastigot aşamasında parazit üremesi olmuş ve 21 gün sonra kültür ortamında ortaya çıkmış ve 14'ünde (%22,6) ise üreme görülmemiştir. Diğer örneklerde kontaminasyon söz konusu olmakla beraber, bu sayı 27 (%43,5) olmuşturi. Parazit üremesi olan 21 örnekten (21 örnek olarak) 10 örnek seçilmiş olup, hedef geni saptamak için Sitokrom b (Cytb), QPCR kullanan bir moleküler çalışma ile CL'yi tanımlamak için kullanılmıştır. Sonuçlar, 9 örnek için kopyaların hepsinin pozitif olduğunu, kopyalardan 1'inin (örnek numarası 9) pozitif olduğunu, bu bulgu da düşük miktarda parazitik DNA gösterebileceğini ortaya koymuş olup, gerçek zamanlı PCR'nin duyarlılığının %90 olduğu görülmüştür.