Servis şoförlerinin uyku apnesine bağlı yaptığı trafik kazalarının araştırılması ve çözüm önerileri
Investigating traffic accidents DUE to SLEEP apnea by shuttle drivers and solution suggestions
- Tez No: 798457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Trafik kazalarının birçok sebebinin olduğu ve bu sebepler arasında sürücüler tarafından az bilinmesine rağmen uyku apne sendromunun, trafik kazalarının oluşmasında başlıca nedenlerden biri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uyku apne sendromu uyku haline yol açmakta, sürücülerin dikkat, refleks ve el ayak koordinasyonu gibi önemli davranışlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Taşımacılık sektöründe önemli bir yeri bulunan servislerin taşımış olduğu yük insanlardır. Bu yüzden servislerin yaptığı kazaların maddi kaybından ziyade manevi kayıpları çok daha büyük olabilir. Dolayısıyla, servis sürücülerinin yaptığı trafik kazalarıyla olan ilişkilerinin araştırılması önemli bir konudur. Bu çalışmada, Elazığ ilinde çalışan servis sürücülerinin yaşadığı uyku apne sendromu ile trafik kazalarının arasındaki ilişki anket yoluyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of research, it has been revealed that there are many causes of traffic accidents and sleep apnea syndrome is one of the main reasons for the occurrence of traffic accidents, although it is little known by drivers. Sleep apnea syndrome causes drowsiness and negatively affects important behaviors of drivers such as attention, reflex and hand-foot coordination. The loads carried by the shuttles, which have an important place in the transportation sector, are people. Therefore, the moral losses of the accidents made by the services can be much greater than the material loss. Therefore, it is an important issue to investigate the relationship between shuttle drivers and traffic accidents. In this study, the relationship between sleep apnea syndromes experienced by shuttle drivers working in Elazig and traffic accidents was investigated through a questionnaire.