Çankırı Belediyesi hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezindeki köpeklerde echinococcus granulosus yaygınlığı
Prevalence of echinococcus granulosus in dogs in Çankiri Municipality animal care and rehabilitation center
  1. Tez No: 798481
  2. Yazar: MALAK NAJMALDEEN GHAIBULLAH GHAIBULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Echinococcosis, dünya çapında önemli helmint hastalıklarından biridir. Echinococcus granulosus başta olmak üzere diğer Echinococcus türleri de insanlarda ve hayvanlarda hastalık yaparlar. Büyük ekonomik kayıplara sebep olmalarının yanında zoonoz bir enfeksiyon kaynağıdır. Dünyanın birçok bölgesinde sosyo-ekonomik problem olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, Çankırı Belediyesine ait Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bulunan köpeklerde E. granulosus yaygınlığını araştırmak amacıyla 50 adet erişkin ve yavru köpekten (18 erkek ve 32 dişi) dışkı örnekleri alınmıştır. Toplanan numuneler doymuş tuzlu su flotasyon yöntemiyle incelenmiştir. Dışkı bakısında bu parazitin yumurtası, ilgili literatürler ışığında incelenmiştir. İncelenen dışkılarda E. granulosus yumurtasına rastlanılmamıştır. Özellikle sokak köpeklerine yönelik barınaklarda yapılan kontrol çalışmalarının hidatidozis hastalığına karşı mücadelede etkin rol üstlendiğinin kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important helminth diseases worldwide is Echinococcosis. Other Echinococcus species, especially Echinococcus granulosus, cause disease in humans and animals, and are a zoonotic infection source that causes great economic losses. It remains a socio-economic problem in many parts of the world, Echinococcosis is an important disease for humans and animals. In this study, in order to investigate the prevalence of Echinococcus granulosus in dogs living in the animal care and rehabilitation center of Çankırı municipality, the stool samples were collected from 50 adult and puppies mixed (18 male and 32 female) dogs with recording their information on the stool containers. Feces materials have been examined with flotation method using satured salted water. At the end of the study, no E. granulosus eggs were found in stool samples. It has been concluded that the prevention methodes used play an active role in the fight against the hidatidosis