Evaluation of anxiety level in patients who underwent gastrointestinal endoscopic procedure at al-hussin teaching hospital in al muthanna ci̇ty
Al-muthanna hastanesinde gastrointestinal endoskopik işlem uygulanan hastalarda anksiyete düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798482
  2. Yazar: ADNAN MASEER MHANA MHANA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırma gastrointestinal endoskopi uygulanan hastalarda anksiyete düzeyini değerlendirmesi amacı ile analitik tipte yapılmıştır. Yöntem: Araştırma 10/01/2022-30/09/2022 tarihleri arasında Al-Muthanna Gastroenteroloji polikliniğinde izlenen hastalar ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Gastroenteroloji polikliniğine başvuran hastalar oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise araştırma kriterine uyan endoskopik işlem yapılan 218 hasta oluşturmuştur. Veriler görüşme yoluyla yüz yüze toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Beck Anksiyete Ölçeği”verileri toplamak için kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 32.38±6.84'dır. Bireylerin %53,7'si kadın hasta, %72'si evli, %37,6'sınin eğitim durumu lise idi. %57''i çalışmamakta idi. Bireylerin %69,7'si hayatından bir şekilde memnun olduklarını ifade etmiştir. Katılımcıların yarısı yüksek kaygıya sahip ve %38,1'i orta düzeyde kaygı %12,1'i düşük kaygı yaşamaktadır. Sonuç: Al-Muthanna Hastanesi'nde gastrointestinal endoskopi yapılan hastaların anksiyete skorlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışma, bu hastalara yönelik eğitim programlarının yürütülmesini ve kaygılarını azaltmak için ebeveynlerin ve hemşirelerin sağladığı sosyal desteğin artırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted in an analytical type with the aim of assessing the level of anxiety in patients undergoing gastrointestinal endoscopy. Method: The study was conducted with patients followed up in Al-Muthanna Gastroenterology outpatient clinic between 10/01/2022-30/09/2022. The population of the study consisted of patients who applied to the Gastroenterology outpatient clinic. The sample of the study consisted of 218 patients who underwent endoscopic procedures that met the research criteria. Data were collected face-to-face through interviews.“Personal Information Form”and“Beck Anxiety Scale”were used to collect data. Results: The mean age of the patients was 32.38±6.84. Of the individuals, 53.7% were female patients, 72% were married, and 37.6% had high school education. 57% were not working. 69.7% of individuals stated that they were satisfied with their lives in some way. Half of the participants had high anxiety and 38.1% had moderate anxiety and 12.1% had low anxiety. Conclusion: It was determined that patients who underwent gastrointestinal endoscopy in Al-Muthanna Hospital had high anxiety scores. The study suggests conducting educational programs for these patients and increasing the social support provided by parents and nurses to reduce their anxiety.