Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sağlıklı yaşam farkındalığı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the healty life awareness levels of sport sciences faculty students in terms of various variables
  1. Tez No: 798483
  2. Yazar: BUKET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sağlıklı yaşam farkındalığı düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin sağlıklı yaşam farkındalığı düzeyleri çeşitli demografik özelliklere (yaş, cinsiyet, sınıf, AGNO, bölüm, anne-baba eğitim düzeyi) ve çeşitli betimsel özelliklere (sigara/alkol kullanımı, sağlıklı beslenme düzeyi, ortalama gelir ve egzersiz yapma durumu) göre de değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmada nicel araştırma desenlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Örneklem grubunu 2022-2023 yılı itibariyle Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 308 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada Özer (2019) tarafından geliştirilen“Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin sağlıklı yaşam farkındalığı düzeyleri ile çeşitli değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi ve anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to reveal the level of healthy life awareness of the students of the faculty of sport sciences. In line with this purpose, students' healthy living awareness levels were also evaluated according to various demographic characteristics (age, gender, grade, GPA, department, parental education level) and various descriptive characteristics (smoking/alcohol use, healthy eating level, average income and exercise status). Method: Survey method, one of the quantitative research designs, was used in the study. The sample group consists of 308 students studying at Ağrı İbrahim Çeçen University Faculty of Sport Sciences as of 2022-2023. The“Healthy Life Awareness Scale”developed by Özer (2019) was used in the study. Independent sample t test and anova test were used to compare students' healthy living awareness levels with various variables.