Child migrants and child labor in Thailand: An overview of motives and national policies
Tayland'da çocuk göçmenler ve çocuk işçiliği: Motiflere ve ulusal politikalara genel bir bakış
  1. Tez No: 798495
  2. Yazar: SURİSTEYA SA-NGUANSAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Tayland'da çocuk göçü ve çocuk işçiliği konusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle Myanmar, Laos ve Kamboçya gibi komşu ülkelerden çocukları Tayland'a göç etmeye ve çocuk işçiliği yapmaya iten faktörlerin yanı sıra Tayland'ın bu çocukları korumaya yönelik mevcut politikalarının etkinliğine odaklanmaktadır. Çalışma, nitel bir araştırma tekniği kullanmakta ve temel veri toplama yöntemi olarak hükümet raporları ve academik makaleler gibi çeşitli kaynaklardan yararlanarak masa başı araştırmasını esas almaktadır. Çalışma, ilgili literatür, uluslararası standartlar ve göç politikaları ile çocukların göç etme ve çocuk işçiliği yapma kararlarını etkileyen faktörlere genel bir bakış da dahil olmak üzere Tayland'da çocuk göçü ve çocuk işçiliği konusunda kapsamlı bir arka plan sunmaktadır. Çalışma, Tayland'daki çocuk göçmenler arasında çocuk işçiliği konusunun karmaşık olduğu ve yoksulluk, kültürel normlar ve eğitime erişim eksikliği gibi çok sayıda itici ve çekici faktörden etkilendiği sonucuna varmaktadır. Çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılması çocukların bağlamı, özerkliği, ve eylemliliği dikkate alınarak ana odak noktası olmalıdır. Çalışma, Tayland'da uluslararası göçün yönetişiminin başarıya ve zorluklara tabi olduğunu ve sistemik sorunları ele almak için her düzeyde işbirliği gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Çocuk göçmenlerin düzensiz statüsü önemli bir zorluktur ve yasaların ve politikalarının çocuğun yararı, eşitlik, kapsayıcılık ve katılımcılık ilkeleriyle uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma aynı zamanda eğitim ve sağlık politikalarının yanı sıra çocuk koruma tedbirlerinin de çocuk hakları temelli yaklaşımla uyumlu hale getirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Çalışma, Tayland'ın çocuk işçiliğini ele alma çabalarının eşitlik, kapsayıcılık ve katılımcılık ilkelerinin yerine getirmede hâlâ yetersiz kaldığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate child migration and child labor issues in Thailand. The study specifically focuses on the factors that drive children from neighboring countries such as Myanmar, Lao PDR, and Cambodia to migrate to Thailand and engage in child labor, as well as the effectiveness of Thailand's current policies to protect these children. The study uses a qualitative research design and primarily employs desk research as the main method of data collection, drawing on various sources such as government reports and academic papers. The study provides a comprehensive background on child migration and child labor in Thailand, including relevant literature, international standards, and an overview of migration policies and factors that influence children's decision to migrate and engage in child labor. The study concludes that the issue of child labor among child migrants in Thailand is complex and influenced by numerous push and pull factors such as poverty, cultural norms, and lack of access to education. The elimination of the worst forms of child labor should be the main focus, taking into consideration the context, autonomy, and agency of the children. The study finds that governance of international migration in Thailand is subject to success and challenges and requires cooperation at all levels to address systemic problems. Irregular status of child migrants is a significant challenge, and laws and policies need to be aligned with the principles of the best interest of the child, equity, inclusivity, and participation. This study also highlights the need for improvement in education and health care policies, as well as child protection measures to ensure that they align with the child rights-based approach. The study concludes that efforts to address child labor in Thailand still fall short in fulfilling principles of equity, inclusivity, and participation.