Essays on migration
Göç üzerine makaleler
- Tez No: 530519
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez iki bölüm içermektedir. İlk bölümde, uluslararası para transferlerinin hanehalklarındaki çocukların okul devamsızlıkları, okur-yazar olma durumları, ve emek arzları; hanehalklarındaki yetişkinlerin emek arzları; hanehalklarının refah düzeyleri üzerine etkisi araştırılmaktadır. Para transferlerinin içselliğini hesaba katmak için araç değişken yöntemi kullanılmaktadır. 6-19 yaş grubu erkekler ve 6-14 yaş grubu kızların okul devam durumları üzerinde para transferlerinin pozitif manidar etkisine delil bulunmuştur. Para transferi almak 15-19 yaş grubu kızların okul devam ihtimallerini azaltmaktadır. Para transferi alan hanelerdeki 6-14 yaş grubu kızların, para transferi almayan hanelerdeki emsallerine kıyasla okur-yazar olma ihtimalleri daha yüksektir. Para transferi alan hanelerdeki 15-19 yaş grubu çocukların emek arz etme ihtimalleri daha düşüktür. Yetişkin emek arzı sonuçları gelir etkisi hipotezinin ağır bastığına delalet etmektedir. Son olarak, para transferi alan hanelerin almayan hanelere kıyasla refah düzeyi bakımından daha iyi durumda olduğu görülmüştür. İkinci bölümde, 28-54 yaş grubu iş amaçlı göç eden erkeklerin Türkiye'deki 67 il arasından yer seçimlerinin belirleyicilerini tahmin etmeye çalışıyoruz. Sonuçlar göstermektedir ki iç göçmenler yer seçimlerini yaparken illerin göçmen ağları, emek piyasaları ve popülasyon özellikleri farklarını göz önünde bulundurmaktadır. Kaynak ilden mesafenin iç göçmenlerin yer seçimleri önünde manidar bir engelleyici olduğu bulunmuştur. İç göçmenler hemşehrilerinin yoğun yaşadığı illere çekilmektedirler. İç göçmenler ekonomik bakımdan daha iyi konumda olan illere ve popülasyonları daha büyük olan illere göç etmeyi tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This dissertation includes two chapters. In the first chapter, we examine the impacts of remittances on various household outcomes including: child school attendance and child illiteracy, child labor, adult labor and household well-being. We use IV estimation technique to account for the endogeneity of remittances. We find evidence of a significant positive impact of remittances on school attendance of 6- to 19-years-old boys and of 6- to 14-years-old girls. Receiving remittances leads to a lower school retention for 15- to 19-years-old girls. Girls of ages 6-to-14 from recipient households are more likely to be literate. Children aged 15 to 19 in recipient households are significantly less likely to supply labor. Adult labor supply results are in favor of income effect hypothesis. Lastly, recipient households are shown to be relatively better-off with respect to welfare compared to non-recipients. In the second chapter, we estimate the determinants of 28-54-years-old male work migrants' location choices among 67 provinces of Turkey. The results show that internal migrants respond to differences in migrant networks, labor market and population attributes between locations while deciding on the migration destination. Distance from the source province is shown to be a significant deterrent of immigrant's location choice. Migrants are drawn to cities in which their former compatriots are highly concentrated. Migrants are more likely to move to cities which have relatively better economic conditions as captured by lower unemployment rate and to cities with larger populations that has larger economic activity.