Investigation of the quality of life of children with cerebral palsy according to their level of functionality
Fonksiyonellik düzeylerine göre serebral palsili çocukların yaşam kalitesinin ıncelenmesi
- Tez No: 798494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YAZICI GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma Serebral Palsi (SP)'li çocukların yaşam kalitelerini fonksiyonel düzeylerine göre değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Irak'ın Diyala kentindeki hastanelerde 15 Nisan 2022 ile 10 Eylül 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı tipte bir çalışma yapıldı. Araştırmaya 4-12 yaş aralığında toplam 150 çocuk dahil edildi. Çocuk ve ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri ebeveyne sorularak yüzyüze değerlendirme yöntemiyle kaydedildi. Çocukların fonksiyonellik düzeyleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemine (KMFSS) göre araştırmacı tarafından belirlendi. Yaşam kaliteleri ise Serebral Plasili Çocuklar için Yaşam Kalitesi-Çocuk Ölçeği (CP QOL-Ç) Arapça versiyonu kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın istatistiksel analiz aşamasında frekans analizi, ortalama karşılaştırma testleri ve korelasyon analizi uygulandı. Ayrıca kullanılacak istatistiksel testlere karar vermek için verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro-Wilk ile kontrol edildi. Karşılaştırmalarda Non-Parametrik testlerden grup sayısına göre Mann-Whitney U veya Kruskal-Wallis testleri uygulandı. Alt boyutların birbirleri ile olan ilişkileri Sperman-Rho korelasyon analizi ile belirlendi. İlk olarak katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin frekans analizleri sunulmuştur. Frekans analizinde grupların yüzde (%) ve frekans (n) değerleri birlikte gösterilir. Çalışmada ölçek alt boyut puanları için özet istatistikler hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde hata payı %5 olarak alındı ve verilerin analizinde SPSS 24 (IBM, 2016) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the quality of life of children with Cerebral Palsy (CP) according to their functional levels. A descriptive study was conducted in hospitals in Diyala, Iraq between April 15, 2022 and September 10, 2022. A total of 150 children between the ages of 4 and 12 were included in the study. The sociodemographic characteristics of the children and parents were recorded by face-to-face evaluation method by asking the parent. The functional levels of the children were determined by the researcher according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS). Their quality of life was assessed using for Children with Cerebral Plate the Arabic version of the Quality of Life-Child Scale (CP QOL-CHILD). In the statistical analysis phase of the study, frequency analysis, average comparison tests and correlation analysis were applied. In addition, Kruskal-Wallis tests checked whether the data were suitable for the normal distribution to decide on the statistical tests to be used. In the comparisons, Mann-Whitney you or Kruskal-Wallis tests were applied according to the number of groups from non-parametric tests. The relationships of the sub-dimensions with each other were determined by Sperman-Rho correlation analysis.