Evaluation of healthy lifestyle among nurses in nassiriya teaching hospital, iraq
Irak nasiriyah eğitim hastanesinde hemşirelerin sağlıklı yaşam tarzlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798516
  2. Yazar: SARAH ABDULAMEER KHUDHAIR ALJAHLAWEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Sağlık, bireylerin hayatında önemli yeri bulunan olgulardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımı çerçevesinde sağlık; sadece hastalığın veya sakatlığın bulunmaması değil, bedeni, ruhi ve toplumsal açıdan tam bir iyilik durumudur. Sağlıklı yaşam biçimiyse; kişinin sağlık durumunu etkileyen bütün faktörlerini kontrol edebilmesi, gündelik etkinliklerini gerçekleştirmesi konusunda kendi sağlık durumuna uygun durumları seçip, düzenlemesi biçiminde açıklanmıştır. Sağlıklı yaşam şekli, yalnızca hastalıklardan uzak durmak değil aynı zamanda hayat boyunca iyilik seviyesini artıran davranışları sergilemeyi desteklemelidir. Hemşirelerin, mesleki sorumlulukları ve toplumsal rollerinden dolayı devam ettirdikleri hayat şekilleriyle rol model olma özelliği bulunmaktadır. Hemşireler ile gerçekleştirilen bazı araştırmalarda sağlıklı yaşam şekli davranışları (SYBD) ölçeğine ait toplam puanın orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Amaç :Bu çalışmanın amacı Irak'taki Nasiriye Eğitim Hastanesi'ndeki hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma yapıldı. Nasiriyah Eğitim Hastanesi'nde yaklaşık altı ay olan 12 Aralık - 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Olasılık dışı rastgele bir örneği olup Hastane araştırma örneklemindeki toplam hemşire sayısı 800'dür. Örneklem büyüklüğü %95 ve %50 güven aralığına göre 260 olarak belirlendi. Veriler sosyo-demografik veri formu ve SYBDÖ-II ile toplandı. Nasiriyah Eğitim Hastanesi'nde yapılacak çalışma ile 10 işitme engelli hemşire ile yıllık doğum izninde olan 3 hemşire çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Hemşirelerin Sağlıklı Yaşam Biçimi Ölçeği'nden aldıkları ortalama toplam puan 131.54±1.60, en düşük fiziksel aktivite 18.36±4.52, en yüksek manevi gelişim alt boyut puanı 24.48±4.38 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Health is one of the phenomena that have an important place in the lives of individuals. Health within the framework of the definition of the World Health Organization; is not merely the absence of disease or infirmity, but a state of complete physical, mental and social well-being. If it is a healthy lifestyle; It is explained as a person's ability to control all factors affecting his or her health status and to choose and organize situations suitable for his/her own health status in order to perform daily activities. A healthy lifestyle should support not only staying away from diseases but also exhibiting behaviors that increase well-being throughout life. Nurses have the feature of being role models with the way of life they continue due to their professional responsibilities and social roles. In some studies conducted with nurses, it has been determined that the total score of the healthy lifestyle behaviors (HLB) scale is at a moderate level. Objective: The aim of this study is to evaluate the healthy lifestyle behaviors of nurses at Nasiriyah Teaching Hospital in Iraq. Method: A cross-sectional and descriptive study was conducted. It was held at Nasiriyah Teaching Hospital for about six months, between 12 December 2021 to 12 May 2022. It is a non-probability random sample and the total number of nurses in the hospital research sample is 800. The sample size was determined as 260 according to the 95% and 50% confidence intervals. Data were collected with the socio-demographic data form and HLS-II. With the study to be carried out at Nasiriyah Training Hospital, 10 hearing-impaired nurses and 3 nurses on annual maternity leave were excluded from the study.