Assessment of lifestyle for adults with diabetes type 2
Tip 2 diyabetli yetişkinlerin yaşam tarzı değerlendirmesi
- Tez No: 798520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, 1 Nisan 2022 ile 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında T2DM hastalarının sağlığı ve yaşam tarzı davranışlarıyla ilgili deneyimleri ölçmek için tanımlayıcı bir ilişkisel tasarım kullanılmıştır, Divaniye Hastanesinde Diyabet ve Endokrin merkezinde tip 2 diyabetli 150 hastadan uygun bir örneklem yapılmıştır. Veriler, sosyo-demografik bölüm, Tip 2 Diyabet ve Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ölçeği ve sağlık profili içeren bir öz bildirim çalışma aracı aracılığıyla düzenlenmiştir, Statistical Package For Social Sciences (SPSS) sürüm 26, yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearson korelasyonu, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklem t-testini içeren verileri analiz etmek için kullanılmıştır,Çalışmanın sonuçları, katılımcılarının çoğunluğunun Zayıf Fiziksel Aktivite seviyeleri bildirdiği (n=80, %53.3), yarısından azının sağlam risk azalması bildirdiği (n=69, %46) ve hastaların yaklaşık yarısının uygun stres bildirdiği sonucuna varmıştır, Yönetimi (n=79, %49.3), yarısından fazlası iyi Sağlıklı Diyet (n=78, %52), dörtte üçünden fazlası genel olarak adil davranış göstermiştir (n=114, %76). Ek olarak, deneklerin yaşı ve fiziksel aktivitesi, Risk Azaltma, Stres Yönetimi ve genel davranış arasında istatistiksel olarak anlamlı ters korelasyonlar vardı. Hasta ne kadar gençse, fiziksel aktivite, risk azaltma, stres yönetimi ve genel davranışla o kadar fazla meşgul olduğu sonucuna varılmıştır; hasta büyüdükçe, gelir (SE durumu), BMI, hastalığın başlangıç yaşı ne kadar yüksekse, SE sınıfı ne kadar yüksekse, risk azaltma ve genel davranış o kadar iyi olur,Araştırmacının önerdiği öneriler, tip 2 diyabetlilerin fiziksel aktivite düzeylerini iyileştirmek için sağlık eğitimi ile ilgili etkinliklerin oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu; Tip 2 diyabetli yaşlı neslin Fiziksel Aktivitelerini, Risk Azaltmalarını, Stres Yönetimini ve Yaşamdan Zevk Almalarını iyileştirmeye yönelik sağlığı geliştirme faaliyetlerinin başlatılmasına ihtiyaç olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study used a descriptive correlational design to measure experiences related to T2DM patients' health and their lifestyle behaviors between April 1st, 2022 to July 1st, 2022. A convenience sample of 150 patients with type 2 diabetes mellitus was done at the Diabetes and Endocrine center in Al-Diwaniya Hospital. The data was organized via a self-report study instrument with a socio-demographic section, a Type 2 Diabetes and Health promotion scale, and the health profile.The Statistical Package for Social Sciences version 26 was used to analyze the data, including the percent, frequency, arithmetic mean, standard deviation, Pearson correlation, one-way analysis of variance (ANOVA), and independent sample t-test. Results of the study concluded that the majority of its participants reported poor Physical Activity levels (n=80, 53.3%), less than half reported sound risk reduction (n=69, 46%), and about half of the patients reported proper stress management (n=79, 49.3%), more than half reported good Healthy Diet (n=78, 52%), more than three quarters reported overall fair behavior (n=114, 76%). In addition, there were statistically significant inverse correlations between subjects' age and physical activity, Risk Reduction, Stress Management, and overall behavior.The suggested recommendations by the researcher indicate that there is a need to establish activities related to health education to improve physical activity levels for type 2 diabetics; there is suggested to be a need to initiate health promotion activities that are aimed at the older generation with type 2 diabetes in a goal to improve their Physical Activity, Risk Reduction, Stress Management and Enjoyment of life.