Determınatıon of cancer needs and qualıty of lıfe of women wıth breast cancer ın babylon
Babil'de meme kanseri olan kadinlarin kanser ihtiyaçlari ve yaşam kalitelerinin beli̇rlenmesi
- Tez No: 798533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EROL URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Tanı ve tedavi aşamalarında meme kanserli kadınlar, yaşam kalitelerini etkileyen çeşitli karşılanmamış ihtiyaçlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Amaç: Bu çalışma, Babil'de meme kanserli kadınların kanser bakım ihtiyaçlarını ve yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, 1 Haziran 2022'den 1 Eylül 2022 tarihleri arasında İmam Sadık Hastanesi'ndeki Onkoloji Birimi'nde ve Babil Onkoloji Merkezinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini örneklem kriterlerini karşılayan 160 meme kanserli kadın oluşturmaktadır. Kesitsel ve ilişkisel bir çalışmadır. Veriler, sosyodemografik ve klinik özellikler formu, kanser ihtiyacı soruları kısa formu ve Dünya ağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kısa Formu ile toplanmıştır. Bulgular: Kadınların; yaş ortalaması 51±13.13, %34.4'ü ilkokul mezunu, %90,6'sı evli, %80,6'sı çocuk sahibi, %76,3'ü ev hanımı, %94,4'ü sigara içmeyen, %55'inin geliri giderine eşit, %39,4'ü ikinci evredir. Kadınların; %61,3'ünün hastalık süresi bir yıldan az, %63.1'inin aile öyküsü yok, %65'i doğum kontrol hapı kullanmamıştır. Kadınalrın; %36,9'u hiper tansiyon hastası, %73.1'i mastektomi olmuştur. %99.4'ü kemoterapi, %37.5'i radyoterapi ve %30.6'sı hormon tedavisi almıştır. Kanser ihtiyaçları formunun alt boyut puan ortalamaları ise; Fiziksel ihtiyaçlar 19,31±5,27, psikolojik ihtiyaçlar 30,78±10,02, kişilerarası iletişim ihtiyaçları 6,91±2,37, hasta bakım ve destek ihtiyaçları 16,84±3,98 ve sağlık bilgisi ihtiyaçları 24,23±6,92'dır. Yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyut puan ortalaması; genel yaşam kalitesi 6,34±1,54; fiziksel sağlık 19.76±4.41, psikolojik sağlık 17.74±3.96, sosyal ilişkiler 9.31±2.28, çevre sağlığı 23.21±5.02 olarak saptanmıştır. Kanser ihtiyaçları ölçeği toplam puanı ile yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyutları (fiziksel sağlık, sosyal ilişkiler, çevre, psikolojik sağlık ve genel yaşam kalitesi) arasında sırasıyla negatif yönde zayıf- orta düzeyde (r= -0,298,-0,323,-0,368,-0,433,-0,473) istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Sonuç: Irak'ta meme kanseri teşhisi konan kadınların ihtiyaçları orta düzeydedir. Irak'ta meme kanserli kadınların yaşam kalitesinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Meme kanserli kadınların ihtiyaçları ile yaşam kaliteleri alt boyutları arasında negatif yönde zayıf-orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Kadınların ihtiyaçlarının çoğu sağlık bilgisi ihtiyacı olmakla beraber, bunu hasta bakımı ve desteği ihtiyacı izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is one of the most common cancer types in women all over the world. During the diagnosis and treatment stages, women with breast cancer face a wide variety of unmet needs that affect their quality of life. Aim: This study aimed to determine the cancer care needs and quality of life of women with breast cancer in Babil. Method: The study was conducted between 1 June 2022 and 1 September 2022 in the Oncology Unit of Imam Sadik Hospital and the Babylon Oncology Center. The sample of the study consisted of 160 women with breast cancer who met the sampling criteria. It is a cross-sectional and relational study. The data were collected with the sociodemographic and clinical characteristic form, the cancer need questions short form (CNQ-SF), and the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF). Results: The mean age of women was 51±13.13; 34.4% are primary school graduates, 90.6% are married, 80.6% have children, 76.3% are housewives, 94.4% are non-smokers, 55% have income equal to expenditure, 39.4% is the second stage. 61.3% of the women had less than one year of disease duration, 63.1% had no family history, and 65% did not use birth control pills. 36.9% had high blood pressure and 73.1% had a mastectomy. 99.4% received chemotherapy, 37.5% received radiotherapy and 30.6% received hormone therapy. The mean scores of the sub-dimensions of cancer needs form are; Physical needs 19.31±5.27, psychological needs 30.78±10.02, interpersonal communication needs 6.91±2.37, patient care and support needs 16.84±3.98, and Health information needs 24.23 It is ±6.92. The mean score of the sub-dimension of the quality of life scale; general quality of life 6.34±1.54; physical health 19.76±4.41, psychological health 17.74±3.96, social relations 9.31±2.28, environmental health 23.21±5.02. There is a statistically significant difference between the total score of the cancer needs scale and the sub-dimensions of the quality of life scale (physical health, social relations, environment, psychological health, and general quality of life) at the weak-moderate level (r= -0.298, -0.323, -0.368, -0.433, -0.473), respectively.Conclusions: The needs of women diagnosed with breast cancer in Iraq are moderate. It was determined that the quality of life of women with breast cancer in Iraq is moderate. It was determined that there was a negative weak-moderate relationship between the cancer needs of women with breast cancer and there and the quality of life sub-dimensions. Most of the women's needs were the need for health information, followed by the need for patient care and support.