İleri evre akciğer kanseri hastalarının palyatif bakım gereksinimleri ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi
Determination of palliative care needs and levels of hopesity of patients with advanced stage lung cancer
  1. Tez No: 686234
  2. Yazar: ESRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ÖZÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DİLEK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İleri evre akciğer kanseri hastaların erken palyatif bakım sağlık hizmeti alması ve yaşam kalitelerinin artırılması için palyatif bakım gereksinimleri belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu araştırma ileri evre akciğer kanseri hastaların palyatif bakım gereksinimlerini ve umutsuzluk düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma Ankara il merkezinde bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde İleri Evre Akciğer Kanseri hastalarının sıklıkla takip ve tedavisinin yapıldığı göğüs cerrahi kliniği, göğüs cerrahi yoğun bakım, ayaktan kemoterapi ünitesi, onkoloji kliniği, göğüs hastalıkları kliniklerindeki hastalara uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 130 akciğer kanseri hastası oluşturmuştur ve çalışma için etik kurul izni, kurum izni ve katılımcılardan yazılı olur alınmıştır. Araştırmada veri toplama araçları Sosyo-demografik Özellikleri İçeren Form, Edmonton Semptom Değerlendirme Sistem Skalası, Karnofsky Peformans Skalası Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle Ocak 2020 - Temmuz 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma verileri için SPSS 22.00 paket programı kullanılarak yüzde, frekans ve ortalama hesaplanmıştır. Araştırmada veriler Kruskal Wallis Testi ve Pearson Korelasyon Testi gibi istatistik yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamındaki hastaların yaş ortalaması 62.68±8.867, %72.3' ünün erkek, %88.5' inin evli, %41.5' inin ilkokul mezunu, %37.0' ının emekli sandığı, %35.4' ünün serbest çalıştığı, %89.2' sinin şu anda çalışmadığı, %81.5' inin ise eşiyle yaşadığı bulunmuştur. Hastaların semptom yükleri arasında, ağrı puan ortalamasının 4.46±2.68 olduğu, yorgunluk puan ortalamasının 5.46±2.12 olduğu, bulantı puan ortalamasının 3.15±2.84 olduğu, depresyon ortalamasının 3.65±2.88 olduğu, anksiyete 3.38±2.84 olduğu, uyuşukluk ortalamasının 5.01±2.45 olduğu, iştahsızlık ortalamasının 5.40±2.59 olduğu, esenlik ortalamasının 5.69±1.87 olduğu, nefes darlığı ortalamasının 4.49±2.46 olduğu, kabızlık ortalamasının 2.45±2.53 olduğu, öksürük ortalamasının 4.02±2.41 olduğu, edmontom semptom toplam puan ortalamasının 47.17±19.03 olduğu bulunmuştur. Hastaların umutsuzluk alt boyutlarından gelecekle ilgili duygu ve beklentiler puan ortalamasının 1.40±1.66 olduğu, umutsuzluk alt boyutlarından motivasyon kaybı puan ortalamasının 3.43±2.41 olduğu, umutsuzluk alt boyutlarından umut puan ortalamasının 2.05±1.75 olduğu, umutsuzluk toplam puan ortalamasının 7.41±6.01 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important to determine palliative care needs for advanced lung cancer patients to receive early palliative care health services and to increase their quality of life. This research was conducted to determine the palliative care needs and hopelessness levels of advanced lung cancer patients in a descriptive manner. The study was applied to the patients in the thoracic surgery clinic, thoracic surgery intensive care, outpatient chemotherapy unit, oncology clinic, chest diseases clinics that Advanced Stage Lung Cancer patients are frequently followed up and treated in Gazi University Medical Faculty Hospital located in city center of Ankara. The sample of the study consisted of 130 lung cancer patients and ethics committee permission, institutional permission and written consent from the participants were obtained for the study. Data-sets in the study were collected via using data collection tools as the Socio-demographic Characteristics Form, Edmonton Symptom Assessment System Scale, Karnofsky Performance Scale and Beck Hopelessness Scale with face-to-face interview method between January 2020 and July 2020. Percentage, frequency and mean of the data were calculated using the SPSS 22.00 package program. In the study, the data were evaluated using statistical methods such as Kruskal Wallis Test and Pearson Correlation Test. The mean age of the patients included in the study was 62.68±8.867, 72.3% were male, 88.5% were married, 41.5% were primary school graduates, 37.0% had a pension fund, 35.4% It has been found that 89.2% of them are self-employed, 89.2% are not currently working, and 81.5% are living with their spouse. Among the symptom burdens of the patients, the mean pain score was 4.46±2.68, the mean fatigue score was 5.46 ± 2.12, the mean nausea score was 3.15 ± 2.84, the mean depression score was 3.65 ± 2.88 The mean anxiety was 3.38±2.84, the mean of lethargy was 5.01±2.45, the mean of anorexia was 5.40±2.59, the mean of well-being was 5.69 ± 1.87, the mean of shortness of breath was 4. It was found that the mean of constipation was 4.49 ±2.46, the mean of constipation was 2.45±2.53, the mean of cough was 4.02±2.41 and the mean edmontom symptom total score was 47.17±19.03. The mean score of feelings and expectations about the future from the hopelessness sub-dimensions of the patients was 1.40 ±1.66, the mean score of loss of motivation from the hopelessness sub-dimensions was 3.43±2.41, and the mean score of hope from the hopelessness sub-dimensions was 2.05±1.75. The hopelessness total mean score was found to be 7.41±6.01.