Ortaokul matematik ders kitaplarındaki etkinliklerin öğrenme stilleri bağlamında sınıf düzeylerine ve öğrenme alanlarına göre incelenmesi
Investigating the activities in middle school mathematics textbooks within the context of learning styles according to grade levels and learning domains
  1. Tez No: 798532
  2. Yazar: MUAZZEZ GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu doküman incelemesi çalışması, Milli Eğitim Bakanlığı [MEB] tarafından yayımlanan ve okutulan ortaokul (5, 6, 7 ve 8. sınıf) matematik ders kitaplarında yer alan etkinlikleri, öğrenme stilleri bağlamında öğrenme alanlarına göre incelemiştir. Bu bağlamda, Eğitim Bilişim Ağı [EBA] üzerinden erişimi sağlanan ve her bir sınıf düzeyinden bir matematik ders kitabı olmak üzere toplam dört matematik ders kitabı analiz edilmiştir. Ders kitaplarının analizi, araştırmacı tarafından Kolb Öğrenme Stillerine (değiştiren, özümseyen, ayrıştıran ve yerleştiren) dayalı olarak hazırlanan bir kontrol listesi aracılığıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, her sınıf düzeyindeki toplam 174 etkinlikten elde edilen veriler doküman analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları ise sınıf düzeyleri ve öğrenme alanları olmak üzere iki bağlamda sunulmuştur. Buna göre, matematik ders kitaplarının sınıf düzeylerine göre incelenmesi sonucu, 5, 6 ve 7. sınıf matematik ders kitaplarındaki etkinliklerde özümseyen öğrenme stili ön plana daha fazla çıkarken, 8. sınıf matematik ders kitabındaki etkinliklerde ise ayrıştıran öğrenme stiline daha fazla vurgu yapıldığı belirlenmiştir. Matematik ders kitaplarının öğrenme alanları bağlamında incelenmesi sonucunda ise sayılar ve işlemler öğrenme alanında değiştiren, cebir öğrenme alanında özümseyen ve ayrıştıran öğrenme stillerini göz önüne alan etkinliklere daha fazla yer verildiği ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan, geometri ve ölçme öğrenme alanındaki etkinliklerin özümseyen öğrenme stiline, veri işleme öğrenme alanındaki etkinliklerin yerleştiren öğrenme stiline ve son olarak, olasılık öğrenme alanındaki etkinliklerin ise değiştiren ve ayrıştıran öğrenme stillerine daha uygun etkinlikler olduğu tespit edilmiştir. Çalışma bulgularına dayalı olarak, matematik ders kitabı yazarları ve ileri araştırmalar için bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This document review study investigated the activites in the middle school mathematics textbooks (Grade 5-8) published and taught by the Ministry of National Education [in Turkish: MEB] according to learning domains in the context of learning styles. In this sense, for mathematics textbooks were examined, one from each grade level accessed through Education Informatics Network [in Turkish: EBA]. The analysis of the textbooks was done through a checklist prepared by the researcher based on Kolb Learning Styles (divergent, assimilator, converger and accommodator). In this context, the data obtained from 174 activities at each grade level were analyzed by document analysis and descriptive analysis methods. The research findings are presented in grade level and learning areas. Accordingly, as a result of investigating the mathematics texhbooks according to the grade level it was determined that the assimilator learning style was more prominent in the activities in Grades 5-7 mathematics textbooks. On the other hand, more emphasis was placed on the converger learning style in the Grade 8 mathematics textbook activities. Examining the mathematics textbooks in the context of the learning domain highlighted activities that consider the divergent learning styles in the numbers and operations domain and the assimilator and converger learning styles in the algebra learning domain. On the other hand, it has been determined that the activities in the geometry and measurement learning domain are more suitable for the assimilator learning style, the activites in the data processing learning domain are more suitable for the accommodator learning style, and finally, the activities in the probability learning domain are more suitable for the learning styles that divergent and converger. Based on the study findings, some suggestions for mathematics textbook authors and further research are also made.