Popüler roman geleneği ve Canan Tan
Popular novel tradition and Canan Tan
  1. Tez No: 798541
  2. Yazar: ZÜBEYDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇETİNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kurmaca bir dünyanın kapılarını aralayan romanın etkileşim kurduğu alanlardan biri de popüler kültürdür. Bu etkileşimin sonucunda ortaya çıkan popüler roman, belirli kalıplar çerçevesinde üretilmiştir. Geniş bir kitleye hitap etmeye yönelik bu eserlerde okuyucuyu şaşırtmayacak kalıplaşmış kişiler ve olaylar kullanılır. Amacı daha çok okunma ve satılma olan popüler romanlar, bahsi geçen türün ülkemizde görülen ilk eserlerinden itibaren var olmuş ve estetik kaygı taşımadığı için görmezden gelinmiştir. Bu eserleri okuyucunun tercih etmesindeki nedenlerden biri de kendi isteklerini yansıtmasının yanında bir kaçış ve rahatlama alanı sunmasıdır. Popüler romanın özellikle Cumhuriyet Dönemi sonrasında ivme kazandığı ve akademik çevreler tarafından fark edilip araştırmaya değer bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmamızda özellikle son dönemlerde oldukça geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmış Canan Tan'ın popüler kültür geleneği içindeki yeri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the interaction areas established by the novel, which opens the doors of a fictional world, is popular culture. The popular novel that emerged as a result of this interaction was produced within the limits of certain patterns. In these works, which are intended to appeal to a wide audience, stereotypes and structures are used that will not surprise the reader. Populer novels whose purpose is to be read more and sold more, existed from the first products of the aforementioned genre and were ignored because they did not have aesthetic concerns. One of the lessons that the reader prefers in these works is that besides reflecting their own behavior, they offer a place of escape and relaxation. It is seen that the popular novel has value on finding momentum and making a difference by academic environments, especially after the Republican Period. In this study, we will focus on the place where Canan Tan, who has managed to reach a wide readership in recent years, has the tradition of popular culture.