Modern anlatı talebine bir cevap: Sergüzeşt-i Kalyopi
A response to the demand for modern narrative: Sergüzeşt-i Kalyopi
  1. Tez No: 582364
  2. Yazar: ABDULLAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VEYSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
T. Abdi, Türkçe romanın ortaya çıkmaya başladığı 1873-1875 tarihleri arasında dört roman yayımlamış bir yazardır. T. Abdi'nin kim olduğu hakkında edebiyat tarihinde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yazar ve eserleri hakkında maalesef Türk edebiyatında çok az çalışma yapılmıştır. Yazarın en çok bilinen eseri olan Sergüzeşt-i Kalyopi, sözlü kültürdeki bir hikâyeyi yazıya geçirme iddiasını taşımaktadır. T. Abdi, geleneksel bir hikâyeyi kaleme alırken olayları nedenselleştirmiş ve iptidai de olsa bir karakter yaratmıştır. Eserlerine yazdığı mukaddimelerden görüldüğü kadarıyla döneminde tercüme romanlar yaygınlaşmış ve modern anlatıya karşı bir talep oluşmuştur. T. Abdi'nin bu talebe geleneğin içerisinden bir metni modern anlatıya özgü bir biçimde anlatarak cevap verdiği görülmektedir. Yazarın ayrıca kendine özgü tarafları da vardır. Sergüzeşt-i Kalyopi'de Kız Adası'nı ele aldığı bölümlerde siyasi mesajlar vermiştir. Yazar, dönemindeki diğer eserlerin aksine metninde bir kadın kahramanı merkeze koymuştur. Bütün bu ilginç özelliklerine rağmen T. Abdi Türk edebiyatı kamusuna girememiştir. Bu zamana kadar yapılan çalışmalar Sergüzeşt-i Kalyopi'nin geleneğin içerisindeki rolünü saptamaya yöneliktir. Bu çalışmamın öncelikli amacı ise T. Abdi'nin bu geleneği nasıl dönüştürdüğü üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
T. Abdi is an important author who published four novels between 1873 and 1875 that are the date of appearing of Ottoman novels. There is no accurate information about who is T. Abdi in history of literature. There were few studies about this important author and his works. Sergüzeşt-i Kalyopi, which is best-known work of him, is an attempt to transcribe a story from oral culture. When T. Abdi wrote a traditional story, he gave the reason of the plot and created a character (even it is primitive). It is seen in his prefaces of novels, translated novels became popular and a demand occurred for modern narration. It was noticeable that T. Abdi satisfies this demand with telling a story from tradition, at the same time using modern narration. T. Abdi also has distinctive features. Unlike the other authors in his era, he used a female protagonist in his novel. Despite these interesting features, T. Abdi was not included in Turkish literary canon. The research which has been done until this time aims to determine Sergüzeşt-i Kalyopi's role in the tradition. The primary purpose of this study is about how to Sergüzeşt-i Kalyopi transforms this tradition.