2000 sonrası Türk edebiyatında konusunu siyerden alan romanlar
Siyar topic on novels in Turkish literatüre after 2000
- Tez No: 413945
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, 2000 sonrasında yayımlanan siyer konulu romanlardan hareketle, romanın siyer türü ile ilişkisi bağlamında, Hazreti Peygamber (S.A.V.)'in hayatının romanlarda nasıl ele alındığı, hangi temalar etrafında ne tür profiller oluşturulduğu irdelenmiştir. Kendisini, Türk edebiyatı içinde konumlamış, 'roman' sanı ile sunan ve Hz. Peygamber (S.A.V.)'in hayatını konu edinen, 2000-2015 arasında yayımlanmış romanlarla sınırlayan bu çalışmada; 12 roman incelenerek, siyer konularının roman türünde yazılışından kaynaklanan problematiklerden hareketle, Hazreti Peygamber'in tasavvur ediliş biçimleri tasnif edilmiş, fişlenmiş ve bu tasavvurlarda günümüz bakış açılarının tesiri, eleştirel bakış açısıyla okunmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda, romanlarda yer alan peygamber tasavvurlarının, geleneğin kaynaklık ettiği anlayışların dışına çıkamadığı fakat, romanın zorunlu gördüğü kurgusal düzen içinde gerek Hazreti Peygamber (S.A.V.)'e gerekse onun arkadaşlarına dair yeni, modernist ve popüler tasavvurların oluşturulmaya çalışıldığı görülmüştür. Yazarın bakış açısının biçimlendirdiği bu romanlarda; aşırı yüceltici- olağanüstü peygamber algısı, pejoratif ve arkaik dille kurgulanmış, santimental-lirik yoğunluğu olan, tasavvufi yaklaşımlı, modernist-popüler yorumlarla oluşturulmuş geniş yelpazeli bir peygamber tasavvuru ile karşılaşılmıştır. Metodoloji, yaklaşım, içerik ve perspektif sorunları ile popüler kültüre eklemlenerek varlığını devam ettiren bu romanlar, bu çalışmanın işaret ettiği eleştirel perspektiflerin ortaya konulmasını zorunlu hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the novels whose subject is siyar and which have been published after 2000, with regard to the relationship between siyar and the novel genre, the question of how the life of Prophet Muhammed have been treated and what kind of profiles have been created along with the issues discussed have been examined. In this study, which presents itself with the concept of the novel in Turkish literature, limited to the books that have been published between 2000 and 2015 about The Prophet by analysing 12 novels and with regard to the siyar subjects' being treated incorrectly in the novel genre, the depiction of the Prophet has been analysed and the impact of today's point of view on this depiction has been read with a critical point of view. At the end of the research, it has been found that the depictions of the prophet which have taken place in these novels, can't go beyond the mentality of the tradition, but together with the fictional order which is necessary for the novel, new, modernist and popular depictions of both the Prophet and his friends have tried to be created. In these novels which are shaped by the viewpoint of the author, a prophet depiction with a wide perspective formed with modernist-popular comments and an over-honorific, miraculous concept of a prophet, created with an archaic and pejorative language, having an emotional and lyric intensity, have been noticed. These novels, which have been keeping their existence by being attached to the popular culture through methodology, approach, content and the problems of perspective, have made the critical perspectives that this study points out a necessity.