Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görevli sağlık personellerinin kardiyopulmoner resusitasyon bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi (Malatya ili örneği)
Evaluation of the knowledge levels of health personnel providing pre-hospital emergency health service (Malatya province)
  1. Tez No: 798590
  2. Yazar: EDA BENEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bulguların ortaya çıkmasından sonraki bir saat içerisinde gerçekleşen ölümler ani ölüm olarak tanımlanmaktadır. Ortaya çıkan acil duruma müdahale eden hastane öncesi acil sağlık hizmeti sunan sağlık personellerinin uyguladığı kardiyopulmoner resüsitasyon ile kardiyak, pulmoner ve serebral perfüzyonun devamını sağlayarak, morbidite ve mortalite oranlarının azaltılmasını hedefler. Acil tıp alan yazındaki bilimsel bilgi birikimi, cihaz ve ekipmanlardaki teknolojik gelişmeler ile kardiyopulmoner resüsitasyonla ilgili kılavuzlar güncellenmekte ve belirli periyotlarda kanıt düzeyleri ile birlikte tüm hizmet sunucularının bilgisine sunulmaktadır. Araştırmada, hastane öncesi acil sağlık hizmeti sunan sağlık personellerinin güncel kılavuzlar ışığında kardiyopulmoner resüsitasyon bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve demografik değişkenlere göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı kesitsel türdeki çalışma, Malatya ili 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli sağlık personelleriyle yürütülmüştür. Amaçlı örneklem ile çalışma evreninden (n=497) araştırmaya gönüllü olan 327 sağlık personelinden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Avrupa Resüsitasyon Konseyi'nin 2021 yılı klavuzu dikkate alınarak 10 demografik ve 17 çoktan seçmeli soruluk anket formu oluşturulmuş ve uzman görüşü alınmıştır. Veriler SPSS 19.0 paket programına aktarılmış, verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans ve medyan gibi betimsel istatistikler ve karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Karşılaştırma testlerinde parametrik ve non-parametrik testler ön koşullara bakılarak uygulanmıştır. Katılımcıların %93,3'ü mezuniyet sonrasında ileri yaşam desteği modül eğitimi almış ve %52,3'ü ise eğitimi son 1 yıl içinde almıştır. Katılımcıların %80,7'si aldıkları son eğitimi yeterli bulmuş ve %39,4'ü güncel kılavuzları okumuştur. Uygulanan testten alınabilecek maksimum puan 17 iken katılımcı puanlarının ortalaması 12.05 olmuştur. Kadın katılımcıların puanları erkek katılımcılara göre yüksektir (p=0,03).
Özet (Çeviri)
Deaths which occur within one hour of the appearance of symptoms are defined as sudden death. It aims to reduce morbidity and mortality rates by ensuring the continuation of cardiac, pulmonary and cerebral perfusion with cardiopulmonary resuscitation applied by health personnel providing pre-hospital emergency health services to whom intervene in the emerging emergency.Scientific knowledge in the field of emergency medicine, technological developments in devices and equipment, and guidelines on cardiopulmonary resuscitation are updated and presented to all service providers with evidence levels at certain periods. In this study, it was aimed to determine demographic variables the cardiopulmonary resuscitation knowledge levels of the personnel working in Malatya 112 Emergency Health Services. The descriptive cross-sectional study was carried out with the health personnel working Malatya Province 112 Emergency Health Services. 327 volunteer health personnels from the study population (n=497) have participated in the study. As a data collection tool, a questionnaire has been created using the European Resuscitation Council's 2021 guide and the a questionnaire with 10 demographic and 17 multiple choice questions was created. The data have been transferred to the SPSS 19.0 package program, and descriptive statistics such as percentage, frequency and median and comparison tests have been used in the evaluation of the data. In comparison tests, parametric and non-parametric tests have been applied in view of the prerequisites. After graduation, 93.3% of participants have taken the advanced life support course, and 52.3% has taken the course within the previous year. 80.7% of the participants find the last training that they have received sufficient and 39.4% of the participants read the current guidelines. While the maximum score that can be received from the runned test has been 17, the average of the participant scores is 12.05.In contrast with the male participants, female participants have higher (p=0.03).