Investigation of bending characteristic of 5xxx – series aluminum alloys
5xxx serisi alüminyum alaşımlarının büküm karakteristiğinin incelenmesi
- Tez No: 798609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN GÖRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada endüstride fazlaca kullanılan EN AW-5083-H321 serisi alüminyum alaşımlarında büküm sırasında oluşan gerinim ve çatlak oluşumu MSC.Marc sonlu elemanlar analizi programı ile oluşturulan büküm simülasyonlarında incelenmiştir. Literatüre göre MSC Marc sonlu elemanlar analiz programı ile çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Aynı zamanda literatürde pek çok kırılma modeli bulunmaktadır. Tezin kapsamı içerisinde yapılan analizlerde malzemedeki çatlağı bulabilmek için, Cockroft-Latham kırılma modeli kullanılmıştır. Büküm analizi sonrasında, parçaların büküm işlemleri yapılıp çatlak miktarları mikroskop altında ölçülmüş ve bu sayede kullanılan kırılma modelinin parametreleri belirlenmiştir. Belirlenen bu parametreler farklı kalınlıklardaki ve farklı büküm açıklarındaki parçalara da uygulanıp kırılma modeli doğrulanmıştır. Standartlar ile gerekli karşılaştırmaları yapabilmek adına numuneler farkı büküm yarıçaplarında 90° bükülerek analizler ile karşılaştırılmıştır. Doğrulanmış veriler ile büküm yarıçaplarının standart veriler ile karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışma ile büküm sırasında yaşanan hataların en aza indirilmesi ve standartlara olan bağlılığın azaltılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, strains and fraction formation which occur in the parts was examined by creating a bending simulation in the MSC.Marc finite element analysis program for En AW-5083-H321 series of aluminium which are more frequently used in industry. According to the literature, such studies have been conducted with the MSC.Marc finite element analysis program. Similarly, there are many fracture models in the literature. In this thesis analysis was made by selecting the appropriate fracture model which is Cockroft-Latham in order to detect the cracks on the material. After the bending analysis, pieces were bended and crack dimension was measured by microscope with the help that parameters of fracture model were determined. Fracture model parameter that has been determined was applied on different thickness with different bending radius with the help of that fracture model parameters was verified. With this study, it is aimed both minimize failures which may occur while bending and help for the reducing the standards dependence.