Investigation of advanced current characteristics on expulsion formation and characteristics of resistance spot welded advanced high strength steels
Gelişmiş yüksek dayanımlı çeliklerdeki punta kaynağında, gelişmiş akım profilinin kaynak fışkırmasına ve kaynak özelliklerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 798610
  2. Yazar: OĞULCAN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN GÖRTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu tezde, endüstride oldukça yaygın kullanılan HSLA600 malzemesi ile yapılan deneyler incelenecek. En büyük ve homojen çekirdek geometrisini kaynak fışkırması olmadan elde etmek için tek, iki ve üç fazlı akım formasyonları uygulanacaktır. Son aşamada kaynak bölgeleri makro yapı analizi, sertlik ve dayanım testi ile incelenecektir. Bu tez ile beraber, bir/iki/üç fazlı akım kaynakları uygulayarak, kaynak fışkırmasının engellenmesi ve aynı azmanda kaynak bölgesi çapını artırmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the experiments with HSLA600 which is widely used in industry will be investigated. Single, double and triple pulse welding will be applied to the materials to obtain the biggest, homogenous nugget geometry without expulsion by increasing the current value step by step. As a final step, joints will be analyzed by macrostructure analysis, the Vickers hardness test, the lap / shear test, and the tensile fatigue test. With this thesis, it is aimed to prevent expulsion while improving the nugget's quality by using single, double and triple pulse current formation.