Türk ve İran medeni hukuklarında vakıf
Foundation in Turkish and Iran law
  1. Tez No: 798620
  2. Yazar: AKBAR BABAZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsan, sosyal bir varlıktır. Bu nedenle toplum içerisinde yaşamak zorundadır. Toplumda yaşayan insanların, sosyal ve ekonomik durumları farklılık gösterir. Bu farklılar, çeşitli yardımlar ile giderilebilir. İnsan, doğası gereği muhtaç olanlara yardım etme eğilimindedir. Eski dönemlerden beri insanlar, ihtiyaç sahibi kimselere bireysel yardımda bulunmuşlardır. Uygarlık seviyesi geliştikçe, bireysel yardımlaşma kurumsal yardımlaşmaya dönüşmüştür. Bu yüzden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumları ortaya çıkmıştır. Bu kurumlardan biri de vakıftır. Vakıf, Türk ve İran Hukuku'nun tanıdığı en gelişmiş ve en önemli sosyal kurumlarından biridir. Vakıflar, bağımsız ve yeni bir hak süjesi yaratmak üzere bir malın veya hakkın süreklilik arz eden belirli bir amaca kanunda öngörülen şekle uygun olarak özgülenmesi sonucunda meydana gelir. Türk Hukuku'nda, vakıflara kendilerini oluşturan mal ve haklardan bağımsız olarak“tüzel kişilik”tanınmış ve böylece vakıflar, hukuki hak ve yetkilere haiz bir süje olarak hukuk sahnesine çıkmıştır. Vakıflar, İslâm'ın yardımlaşmaya verdiği önem sayesinde, İslâm dünyasında ve İran Hukuku'nda önemli gelişmeler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Human is a social entity. Therefore, they have to live in society. The social and economic conditions of the people living in the society is different. These differences can be resolved with various aids. Man, by nature, tends to help those in need. Since ancient times, people have provided individual assistance to those in need. As the level of civilization developed, individual assistance turned into institutional cooperation. Therefore, social assistance and solidarity institutions have emerged. One of these institutions is the foundation. The Endowment Foundation is one of the most developed and most important social institutions recognized by Turkish and Iranian Law. Foundations are formed as a result of the allocation of a property or right to a certain enduring purpose in accordance with the form envisaged in the law in order to create an independent and new right subject. In Turkish Law, foundations have been recognized as“legal personality”independent of the properties and rights that constitute them, and thus, foundations have emerged on the legal scene as subjects with legal rights and authorities. Thanks to the importance Islam gives to cooperation, foundations have made significant progress in the Islamic world and Iranian Law.